W dzisiejszych czasach, coraz większą popularność zaczynają zdobywać alternatywne metody leczenia. Osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi, zamiast środków farmaceutycznych, wybierają zioła czy suplementy diety. Sukcesywnie rośnie również zainteresowanie rośliną, jaką jest Bacopa monnieri. Opinie na jej temat oscylują w głównej mierze wokół wpływu tego zioła na pracę mózgu i układu nerwowego. W niniejszym artykule omówimy działanie, korzyści płynące ze stosowania, a także inne kluczowe kwestie, związane z Bacopa monnieri.
Bacopa monnieri – działanie
Początkowo Bacopa monnieri była to roślina stosowana jedynie ze względu na nieocenione właściwości uspokajające i wyciszające. Z biegiem czasu jednak zaczęto dostrzegać także jej inne przymioty: usprawnianie pracy mózgu, polepszenia koncentracji i zdolności zapamiętywania. A oto wszystkie profity dla naszego mózgu, płynące z przyjmowania suplementów na bazie tego zioła. Bacopa monnieri, właściwości ma następujące:
Usprawnia funkcje mózgu
Wyciągi z tej rośliny działają korzystnie na układ nerwowy oraz pracę naszego mózgu. Wpływając na proces zapamiętywania, poprawiają funkcjonowanie pamięci krótko- i długotrwałej. Z tego względu Bacopa monnieri znajduje zastosowanie u osób starszych w przypadku kłopotów z pamięcią, powodując znaczną i szybką jej poprawę. Warto podkreślić, iż zioło to przeciwdziała także chorobom neurodegeneracyjnym i stosowane jest z powodzeniem przy chorobie Alzheimera czy chorobie Parkinsona.
Poprawia pamięć i szybkość uczenia się
W suplementy z zawartością Bacopa monnieri powinni wyposażyć swoją domową apteczkę uczniowie, studenci, a także osoby pracujące umysłowo. Po upływie od sześciu do ośmiu tygodni, przy regularnym stosowaniu specyfiku, zauważalna jest znaczna poprawa koncentracji, a także procesów myślowych. Badania wykazały, iż polepszenie zdolności poznawczych obejmuje głównie takie aspekty, jak szybkość rozumowania oraz przetwarzania informacji. Wyraźne rezultaty zauważalne są także, jeśli chodzi o czas zapamiętywania przyswojonych informacji.
Zmniejsza stres
Bacopa monnieri znana jest również ze swojego nieocenionego wpływu, jeśli chodzi o redukcję odczuwanego stresu czy niepokoju. Przy regularnym przyjmowaniu, zawarte w niej substancje wykazują działanie przeciwlękowe oraz uspokajające. Brahmi przyczynia się także do eliminacji fizycznych skutków stresu, do których możemy zaliczyć zmiany w parametrach biochemicznych organizmu. Co więcej, badania wykazały, iż bacopa monnieri nawet przy krótkotrwałym przyjmowaniu, może osłabiać ekspresję proteiny Hsp70, która wydziela się podczas sytuacji stresowych.
Działa przeciwdepresyjnie
Kolejnym istotnym działaniem, jakie wykazuje Bacopa monnieri na ludzki organizm, jest działanie antydepresyjne. Dzieje się tak z tego powodu, że roślina ta posiada zdolność do przywracania sprawności syntezy BDNF. Stanowi on neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, odpowiadający za ogólne samopoczucie, a także regenerację neuronów. Badania, mające potwierdzić przeciwdepresyjny wpływ brahmi na ludzki organizm, zostały wykonane na 54 starszych osób chorych na depresję, którym podawano dawce 300 mg dziennie przez 12 tygodni. Po zakończeniu eksperymentu, okazało się, że u osób, które przyjmowały Bacopa monnieri depresja była mniejsza niż przed rozpoczęciem eksperymentu.
Zmniejsza ból
Bacopa monnieri zalecana jest również osobom, które miewają problemy z zaśnięciem. Wykazuje ona działanie wyciszające organizm, jednak warto zaznaczyć, iż rezultaty widoczne są dopiero po kilku tygodniach od zastosowania. Brahmi może więc stanowić bezpieczną alternatywę dla farmaceutycznych specyfików nasennych. Bierze ona czynny udział w produkcji melatoniny, która odpowiada za zdrowy nocny wypoczynek.
Działa przeciwpadaczkowo i przeciwdrgawkowo
Bacopa monnieri od wieków było stosowane jako skuteczny lek na padaczkę. Epillepsja jest jedną z poważniejszych chorób neurologicznych. Działanie przeciwdrgawkowe związane jest bezpośrednio z obecnością w bakozydu A. Wprawdzie ekstrakt etanolowy z bakopy ma skuteczność o 15% niższą od stosowanej obecnie przy padaczce fenytoiny, jednakże nie posiada on skutków ubocznych. Podczas stosowania fenytoiny mogą występować: zaburzenia rytmu serca czy bóle głowy.
Bacopa monnieri – kiedy brać?
Bacopa monnieri dostępne jest w kilku wersjach: ciętego ziela, proszku, w formie kapsułek oraz tabletek. Przed podjęciem decyzji o suplementacji rośliną, jaką jest Bacopa monnieri, warto zapoznać się z istotnymi szczegółami, dotyczącymi jej przyjmowania. Bacopa monnieri – rano czy wieczorem? To pytanie pozostawia najwięcej wątpliwości. W początkowym etapie stosowania zaleca się suplementowanie brahmi wieczorem, ze względu na jego właściwości nasenne. Zalecaną dzienną dawką, której nie należy przekraczać jest 300 mg ekstraktu o zawartości 55% bakozydów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć opinii farmaceuty. Sproszkowane Bacopa monnieri można rozpuszczać w wodzie i pić lub dodawać do posiłków np. jogurtu czy owsianki. Z ciętego zioła brahimi można natomiast sporządzać napary. Należy przez 10 minut zaparzać je pod przykryciem, a następnie pić 2 do 3 razy dziennie. Tabletki i kapsułki przyjmuje się zgodnie z tym, co jest podane na ulotce. Dawkowanie uzależnione jest bowiem od zawartości zioła w preparacie. Najczęściej jest to 1 do 2 tabletek dziennie.
Bacopa monnieri – przeciwwskazania
Bacopa monnieri to roślina, która wykazuje dobroczynny wpływ nie tylko na układ nerwowy, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie znajdujemy się w grupie osób, które nie mogą jej spożywać. Wśród przeciwwskazań do przyjmowania brahmi możemy zaliczyć:
- bradykardię – substancje zawarte w roślinie mogą dodatkowo spowalniać rytm bicia serca
- zaburzenia pracy tarczycy – brahmi może przyczynić się do wzrostu poziomu tyroksyny, odpowiadającej za pobudzanie procesów utleniania, jakie zachodzą w tkankach
- niedrożność jelit – spożywanie bacopa monnieri skutkuje nadmiernym przyspieszeniem pracy jelit
- zaburzenia pracy układu moczowego – może zwiększyć ilość wydalanego moczu
- ciąża i karmienie piersią – substancje czynne zawarte w bacopa monnieri mogą wykazywać negatywny wpływ na rozwijający się płód