słodkości
DietaDieta na masęOdchudzaniePrzepisy i dieta

Zamiennik cukru – czym zastąpić cukier?

Bardzo często ludzie przechodzący na dietę mają największy problem z odrzuceniem słodkich rzeczy, które umilały im wieczory lub pomagały walczyć ze stresem. Należy wiedzieć, że cukier, w przeciwieństwie do tego, co sugerowało znane przedwojenne hasło „Cukier krzepi” nie jest zdrowy, a może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób. Osoby, które mają jednak słabość do słodkich rzeczy, nie muszą rezygnować z ich ulubionych smaków w całości. Cukier można bowiem łatwo zastąpić innymi produktami. Co zamiast cukru możemy stosować?

Miód jako zamiennik cukru

Pierwszy, prawdopodobnie najbardziej znany zamiennik cukru, o którym myślimy, jest miód. Jest on podobnej kaloryczności co popularny w Polsce cukier biały, ale jego skład jest znacznie bogatszy niż popularnych białych kryształków. Głównymi składnikami miodu jest fruktoza i glukoza, czyli cukry. Warto jednak zaznaczyć, że ich proporcje w miodzie będą różnić się od rodzaju miodu. To też sprawia, że miód ma dość duży rozstrzał, jeśli chodzi o indeks glikemiczny (od 50 do 87). W skład miodu jednak wchodzą także różne składniki mineralne, witaminy z grupy B, a nawet białka czy kwasy organiczne. To dzięki nim możemy mówić także o prozdrowotnych właściwościach miodu – łagodzeniu kaszlu, astmy, kataru siennego, a nawet o zwiększeniu wydajności mięśnia sercowego.

zamiennik cukru

Tutaj ważna uwaga dla osób, które upatrują w miodzie alternatywy dla słodzenia kawy i herbaty. Miodu nie można dodawać do herbaty, którą zalaliśmy wrzątkiem, ponieważ traci on już swoje prozdrowotne działanie na nasz organizm w temperaturach przekraczających 40°C.

Syrop klonowy, czyli kanadyjska alternatywa

Syrop klonowy to kolejna alternatywa dla cukru i tradycyjny przysmak wywodzący się z Kanady. Sok wykorzystywany do jego produkcji pozyskiwany jest z pni klonów, a następnie doprawia się go wodą. Bardzo ważne jest to, że nie zawiera on żadnych konserwantów, a przechowywać można go nawet 1,5 roku!

kanadysjki przysmak

W skład syropu klonowego poza cukrem wchodzą także takie składniki jak magnez, wapń, potas, fosfor, mangan, ale także witaminy z grupy B. Jest on więc nie tylko zdrowszy od białego cukru, ale także mniej kaloryczny. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że przez dużą zawartość sacharozy powinno się go stosować okazjonalnie, a osoby na diecie bezcukrowej i diabetycy powinni go unikać.

Syrop klonowy ma wiele zastosowań. Można użyć go podczas pieczenia wypieków, jako polewę dla naleśników, gofrów czy pankcakes, ale także jako marynatę do mięs! Nie należy jednak dodawać go w takich samych ilościach jak cukru. Przeważnie uważa się, że ¾ miarki syropu klonowego odpowiada jednej pełnej miarce cukru. Warto także zmniejszyć ilość płynów, które dodajemy do ciasta ze względu na konsystencje syropu.

Stewia, czyli zamiennik prosto z Ameryki Południowej

Stewia to roślina pochodzenia południowo amerykańskiego, która w swoich liściach i łodygach zawiera glikozydy stewiolowe. To właśnie one odpowiadają za jej słodkawy smak, a co ciekawe jednocześnie nie dostarczają kalorii. Stewia jest niezwykle słodka. Uważa się, że jest słodsza od cukru nawet 300 razy, co sprawia, że do słodzenia deserów i napojów naprawdę niewielkie ilości. By bardziej zobrazować skalę słodkości stewii, warto wiedzieć, że łyżeczka sproszkowanych liści to odpowiednik szklanki cukru.

Szukając wydajnego zamiennika cukru zaopatrz się w Better Stevia Liquid. Kliknij TUTAJ.

Stewia występuje w wielu postaciach. Zakupić możemy jej liście, które będą świeże, suszone, ale także w postaci proszku. Na półkach sklepowych spotkać także można tabletki i płyny zawierające stewie. Liście, zwłaszcza świeże polecane są jako dodatek do sałatek i napojów. Proszek i płyn wykorzystać można do słodzenia ciepłych napojów i pieczenia. Wybierając produkty ze stewii, warto zdecydować się na produkty, które są zielone lub brązowe, ponieważ uległy one mniej przetworzone, a co za tym idzie niepozbawione wielu substancji odżywczych.

Stewia nie jest jednak dla każdego. Jej delikatnie gorzkawy smak nie będzie odpowiadał każdemu. Dodatkowo ulega ona szybkiej karmelizacji podczas pieczenia.

Ksylitol, czyli zamiennik idealny dla cukrzyków

Ksylitol, czyli cukier z kory brzozy to kolejna alternatywa dla białego cukru. Jest on o 40% mniej kaloryczny niż zwykły cukier, a dodatkowo jego indeks glikemiczny wynosi jedynie 8. To niemal 10 razy mniej niż indeks zwykłego cukru. Tak niskie IG sprawia, że ksylitol nie powoduje wyrzutów insuliny do krwioobiegu, co sprawia, że to prawdopodobnie najlepszy i najzdrowszy cukier, z którego mogą korzystać osoby chorujące na cukrzycę.

Jeżeli jesteś diabetykiem to idealnym wyborem będzie Ksylitol Big Nature. Dostępny TUTAJ.

Ponadto warto wiedzieć, że opublikowano wiele publikacji naukowych, które zauważają, że wprowadzenie ksylitolu do diety powoduje różnorodne korzyści zdrowotne:

  • Wspomaga przyswajanie wapnia i magnezu,
  • Poprawia odporność organizmu dzięki działaniu bakteriobójczemu,
  • Wpływa na mikroflorę jelitową,
  • Przeciwdziała zakwaszeniu organizmu.

Jeśli zaś chodzi o słodkość ksylitolu, jest ona podobna do tej cukru. Bez problemu możemy wykorzystać go do słodzenia kawy i herbaty, dodawać do wypieków oraz innych potraw. Jego smak utrzymuje się bowiem w szerokim zakresie temperatur.

Co ważne dla osób, które mają problemy z podjadaniem słodkich rzeczy, długotrwałe stosowanie ksylitolu hamuje łaknienie na słodycze, co może wspomóc wszystkich walczących z ochotą ciągłego podjadania batoników.

Erytrol – najlepszy zamiennik cukru?

Erytrol (erytrytol) jest często określany mianem “najzdrowszego zamiennika cukru”. Jest to naturalna substancja, której słodkość wynosi 60-80% cukru białego, a jednocześnie nie zawiera kalorii. Ponadto erytrol nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu przyjmować go mogą osoby odchudzające się oraz cukrzycy.

Jeśli chodzi występowanie erytrytolu, w naturze możemy go znaleźć w:

  • grzybach kapeluszowych
  • owocach morza,
  • fermentowanych napojach np. winie
  • porostach i algach morskich
  • owocach np. gruszkach, melonach, winogronach
  • pyłkach kwiatów

Erytrol jaki możemy znaleźć w sklepach jest najczęściej pozyskiwany z gliceryny, z pomocą drożdży Yarrowia lipolytica Wratislavia. Dawniej surowcem wyjściowym była glukoza, jednak nowy sposób okazał sie byc bardziej opłacalny.

Erytrytol od Big Nature to bezkaloryczna słodycz! Kupisz go TUTAJ.

Syrop daktylowy, czyli zamiennik, który można przygotować samemu

Każdy, kto próbował daktyli, wie, że są one niezwykle słodkie, a jednocześnie dostarczają do naszego organizmu wiele składników odżywczych, które mają dobry wpływ na jego funkcjonowanie – karoteny, witaminy z gruby B, witaminę E, wapń, fosfor i żelazo. Nic dziwnego, że w pewnym momencie ktoś zdecydował się na stworzenie syropu z daktyli, który zawiera te same składniki mineralne i witaminy jak suszone owoce. Cena takiego wyrobu jest jednak bardzo wysoka. Nie oznacza to, że jest to tylko alternatywa dla osób z większym portfelem. Syrop daktylowy można bowiem przygotować samemu. Jak?

suszone owoce

Wystarczy zalać 100g daktyli 200 ml gorącej wody, poczekać około 3 godziny i zmiksować blenderem i gotowe. Tak przygotowany syrop możemy przechowywać w lodówce nawet do tygodnia. Warto zaznaczyć, że jeśli komuś przeszkadza konsystencja syropu, która jest zawiesista, można syrop przecedzić przez sitko, co sprawi, że będzie on bardziej przypominał swój sklepowy odpowiednik. Zrobiony w ten sposób syrop możemy wykorzystać do wypieków, jako słodzik do napojów, ale także jako marynatę do mięs.

Podobnie jak w przypadku syropu klonowego warto pamiętać, że syrop zrobiony z daktyli jest słodszy niż zwykły cukier i należy brać to pod uwagę podczas gotowania. Korzystając z syropu daktylowego, warto zmniejszyć jego ilość o 1/3 w stosunku do podawanej w przepisie ilości cukru. Warto jednak wiedzieć, że jest on kaloryczny, a jego indeks glikemiczny może wahać się nawet od 35 do 60 w zależności od tego, jak został on przygotowany.

Jeżeli przygotowanie syropu w warunkach domowych nie wchodzi w grę, tanim i dobrym wyborem jest syrop daktylowy Big Nature. Znajdziesz go TUTAJ.

Podsumowanie

Chcąc zrezygnować z cukru, nie musimy jednocześnie rezygnować z słodkich smaków. Jak widać, na rynku dostępnych jest wiele rzeczy, które można potraktować jako zamiennik cukru. Każdy z nich oferuje coś, co może zainteresować osoby chcące przejść na dietę, borykające się z problemami z cukrzycą bądź tymi, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Warto jednak brać pod uwagę, że nie każdy będzie w stanie przekonać się do konkretnego zamiennika, więc warto poeksperymentować i dopiero wtedy zdecydować się czym zastąpić cukier w swojej diecie.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa