Testosteron jest najważniejszym hormonem męskim. U mężczyzn wytwarzany jest przez jądra, u kobiet zaś w niewielkich ilościach produkują go jajniki, kora nadnerczy a podczas ciąży – łożysko. Testosteron jest hormonem androgennym – odpowiada za organizm męski. Gdy jest za mało lub za dużo testosteronu zawsze pojawiają się jakieś zły oznaki. Przysadka mózgowa odpowiada za to ile nasz organizm go potrzebuje. Przysadkę zaś kontroluje podwzgórze. Gdy przysadka dostanie informację o zbyt małej ilości testosteronu, to zaczyna wydzielać tak zwany hormon pobudzający jądra lub jajniki do pracy stąd także przekazywany jest do krwi, w której łączy się z białkiem SHBG (sex hormone binding globulinę). 90% testosteronu po połączeniu z białkiem SHBG zostaje nie aktywne a pozostałe 10% kieruje się do komórek, które decydują o zdrowiu i samopoczuciu.
Testosteron u mężczyzn
W organizmie mężczyzny testosteron jest produkowany od 9 tygodnia życia wewnątrzmacicznego. Ok. 95% testosteronu wytwarzane przez komórki Leydiga (komórki miąższowe), reszta produkowana jest w nadnerczach.
Rola testosteronu u mężczyzn
- Rozwój męskich narządów płciowych oraz podtrzymywanie ich funkcji w życiu dorosłym
- Przebieg spermatogenezy (produkcja nasienia)
- Rozkład tkanki tłuszczowej
- Działanie anaboliczne np. przyrost masy mięśniowej
- Zmniejszanie stężenia SHBG, transferyny, fibrynogenu
- Indukowanie spadku HDL
- Proliferacja tkanki kostnej
- Rozwój męskiego owłosienia
- Odpowiednie ustawienie strun głosowych
- Stymulacja i utrzymanie funkcji seksualnych
Testosteron u kobiet
Testosteron w głównej mierze u kobiet ma wpływ na metabolizm tkanki kostnej, nastrój i poziom libido. Organizm kobiet jest dość skomplikowany. 50% kobiet wytwarza testosteron z androstendionu głównie w obrębie wątroby, tkanki tłuszczowej i skóry. Zaś drugie 50% kobiet wytwarza w obrębie jajników oraz w warstwie siatkowatej kory nadnerczy.
Dziennie organizm kobiety produkuje od 100 do 400mcg. Ilość ta jest zależna od przebiegu cyklu miesięcznego. Najniższe stężenie jest we wczesnej fazie folikularnej. Jeśli chodzi o stężenia najwyższe we krwi to są o wczesnych godzinach porannych.
Jak Skutecznie podnieść poziom testosteronu?
Jest na rynku wiele preparatów które mówią o podniesieniu testosterony lecz niewiele jest skutecznych!
Booster testosteronu Olimp Sport Nutrition ForTest 120 kaps. kliknij
Musimy wiedzieć, iż suplementy diety na bazie naturalnych składników są w stanie tylko i wyłącznie wyregulować poziom testosteronu. Nie są w stanie podnieść ponad nasz naturalny maksymalny wskaźnik. Lecz naturalne suplementy maja szereg plusów miedzy innymi na pewno są bardzo zdrowie. Polepszają prace prostaty witalności człowieka. Samopoczucie jest zdecydowanie lepsze a humor poprawia sie niemal od razu.
Produkty na bazie naturalnych składników znajdziemy
Booster Testosteronu PROMAKER Gold Tribulus Maximus 60 tabs kliknij
Natomiast aby podnieść najefektywniej nasz testosteron firmy z suplementami opracowały substancje na bazie pro hormonów które podnoszą Twój naturalny testosteron do maksymalnych dawek. Są to suplementy które służą do odblokowania się po cyklach sterydowych a wiec nie blokują. Ich zdaniem jest stymulacja własnej produkcji testosterony i obniżenie maksymalnie estrogenów. Po takich suplementach możemy oczekiwać wzrostu siły i wyrzeźbionej sylwetki. Produkt także obiża zawartość wody podskórnej. Takie suplementy to np: