Jak spacerować, żeby schudnąć?
Jak schudnąćTrening

Spaceruj i chudnij! Jak spacerować, żeby schudnąć?

Istnieje wiele sposobów na odchudzanie. Jedni sięgają po mniej lub bardziej restrykcyjne diety. Inni zapisują się na siłownię, a kolejni decydują się na częstsze odwiedzanie basenów. Tymczasem jednak nie są to jedyne formy zrzucania zbędnych kilogramów, a pośród mnóstwa sposobów na to znaleźć można również te znacznie mniej wymagające, a nawet dość przyjemne. Jedną z nich jest bez wątpienia… spacer. Czy jednak spacerując, jesteś w stanie rzeczywiście wpłynąć na wagę swojego ciała? Jak powinieneś chodzić, by wycisnąć z tego jak najwięcej właśnie w tym kontekście? Czytaj dalej, a postaramy się wszystko Ci wyjaśnić.

Zalety spacerowania i chodzenia

Z pewnością rzadko kiedy idąc czy to do szkoły, pracy, czy też do sklepu zastanawiasz się, co daje spacer Twojemu organizmowi. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to bowiem czynność tak oczywista, że nie rozkładasz jej na czynniki pierwsze. W końcu musisz się jej podejmować, chcąc dotrzeć do celu. Tymczasem jednak możesz to robić bardziej świadomie, a nawet nieco ją przedłużać (na przykład obierając dłuższą drogę alternatywną dla tej, którą pokonujesz codziennie), wiedząc, jakie zalety może mieć takie działanie na Twój organizm. Do tych głównych zaliczyć można:

  • wzmacnianie wielu mięśni – skorzystają na nim oczywiście przede wszystkim mięśnie nóg – czworogłowe, ścięgna udowe, łydki. Chodzenie jest zbawienne również dla pośladków, a nawet dla górnej części Twojego ciała,
  • poprawa wydolności organizmu – spacer ćwiczy kondycję i sprawia, że możesz więcej (w kontekście aktywności fizycznej). Nie może być stawiany w opozycji do biegania, gdyż potrafi przynieść równie wiele dobrego, a jest przy tym znacznie mniej wymagający,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych chorób, w tym przede wszystkim nowotworu, ale też chorób serca i nadciśnienia. Jak oszacowało Public Health England, spacerowanie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 15%,
  • wspomaganie utrzymania prawidłowej wagi, ale też właśnie i odchudzania. Oczywiście wszystko w tym przypadku zależy od częstotliwości podejmowania się tej właśnie aktywności fizycznej,
  • zwiększenie podaży witaminy D, która uważana jest za jedną z kluczowych w kontekście zdrowych kości, zębów i silnych mięśni. Najwięcej jej dostarczysz, spacerując w słoneczne dni,
  • lepsze dotlenienie organizmu – dzięki długim spacerom organizm jest znacznie lepiej dotleniony, a przez to pracuje sprawniej. Jesteś w stanie odczuć to, chociażby po swojej własnej koncentracji czy efektywności pracy.

Czy spacery odchudzają? Podobnie, jak każda inna aktywność, spalają kalorie. To zaś jest równoznaczne z tym, że są w stanie mieć wpływ na Twoją wagę. Zwłaszcza jeśli będziesz po nie sięgał odpowiednio często. No właśnie, ale co to dokładnie znaczy?

Jak długo spacerować żeby schudnąć?

Odchudzanie jest procesem, który potrafi trwać długimi miesiącami, a nawet latami. Im jednak bardziej się do niego przyłożysz, tym lepsze (i szybciej osiągane) będą efekty. Dokładnie to samo tyczy się chodzenia. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób sugeruje, że zdrowym jest spacerowanie przynajmniej 150 minut w tygodniu. To 2,5 godziny marszu na tydzień, a zatem zaledwie 22 minuty dziennie. Wyobraź sobie, co w takiej sytuacji da Ci chociażby godzina spaceru dziennie? Zauważalne efekty odczujesz już przy zwiększeniu zalecanej powyżej wartości. Windując ją jeszcze wyżej, te będą znacznie bardziej spektakularne.

Zastanawiając się nad czasem spacerowania w kontekście odchudzania, nie sposób jest nie zwrócić uwagi na znaczenie regularności. Pamiętaj, że musisz przede wszystkim wypracować sobie rutynę chodzenia i praktykować je zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami. Nie możesz też od razu narzucać sobie szaleńczego tempa. Zwłaszcza jeśli spacer wplatasz do swojego do tej pory czysto siedzącego trybu życia. Zacznij powoli, stopniowo dochodząc do oczekiwanych przez siebie rezultatów. Dzięki temu będziesz mógł obserwować postępy, a przy okazji się nie zniechęcisz.

Nie zmuszaj się do spacerów, ale skłaniaj się ku nim sprytnymi trikami. Możesz na przykład wybrać schody zamiast windy, parkować nieco dalej od miejsca docelowego czy po prostu wysiadać z autobusu przystanek wcześniej. W długofalowej perspektywie takie zmiany potrafią zrobić różnicę. Jeśli Twoja praca jest siedząca, możesz wybrać się na krótki spacer, nie opuszczając biura, jeśli sytuacja zawodowa czy czas Ci na to nie pozwalają. Również pochodzenie po pomieszczeniu może doskonale wpłynąć na Twoje ciało.

Nie tylko ilość – liczy się też jakość!

Choć wydawałoby się, że nie da się źle spacerować (i tak rzeczywiście jest), istnieje kilka sposobów na to, by zmaksymalizować korzyści płynące właśnie ze spaceru. Jeśli chcesz robić to najlepiej, przede wszystkim dobierz odpowiednie tempo. To najbardziej efektywne będzie tempem szybkim, zaledwie nieco wolniejszym od rozpoczynanego biegu. Czy spacer odchudza brzuch? Zdecydowanie tak – a najlepiej robi to ten praktykowany tak, jak natura chciała. W jego trakcie więc unikaj garbienia się i koniecznie ustabilizuj miednicę. Robiąc kolejne kroki, staraj się uderzać w ziemię piętami, następnie opierając śródstopie i odpychając się palcami. Łuk stopy musi być podniesiony, gdy wykonujesz te czynności. Bardzo dobrą praktyką jest też lekkie kołysanie zgiętymi pod kątem 90 stopni ramionami.

Oczywiście musisz pamiętać, że nie każdy spacer musi być szalenie poprawny. Warto jednak pracować nad własną postawą oraz sposobem stawiania kroków tak szybko, jak to tylko możliwe. Zwłaszcza że organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych nawyków. Gdy więc zaczniesz chodzić prawidłowo, nie tylko szybciej osiągniesz postawione przed sobą cele (w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów). Będziesz mógł zbudować rutynę, która będzie przynosić efekty również poza celowo podejmowanymi spacerami (a również, chociażby w czasie przemieszczania się po biurze).

Podsumowanie

Empiryczna wiedza bardzo wielu ludzi, którzy pokonali nadwagę czy otyłość, jest najlepszym dowodem na to, że codzienne spacery efekty przynoszą fenomenalne. Nie miej jednak złudzeń – spadku tkanki tłuszczowej nie zauważysz po jednym czy dwóch dniach. Tak, jak we wszystkim, tak i tutaj liczy się konsekwencja. Z pewnością jednak spacerowanie każdego dnia przyniesie wiele pożądanych zmian w Twoim życiu i organizmie. Nie tylko w kontekście odchudzania, ale i znacznie szerzej pojętego jego zdrowia. Nie wahaj się i daj temu szansę. Zwłaszcza że niczym nie ryzykujesz, a samo spacerowanie absolutnie nic nie kosztuje.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa