Bardzo wielu z nas przykłada szczególną wagę do stanu swojego zdrowia oraz wygląd zewnętrznego. To sprawia, że staramy się zdrowo odżywiać oraz dbać o właściwą ilość aktywności fizycznej. Co więcej, coraz częściej szukamy jak najbardziej naturalnych rozwiązań, by wzmocnić swoje zdrowie czy poprawić wygląd. Nic więc dziwnego, że olejek z oregano cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Jakie są jego właściwości? Jak go stosować? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Olejek z oregano i jego krótka historia
Pomimo tego, że oregano dla wielu z nas kojarzy się przede wszystkim jako przyprawa do wielu dań, olej z tego prozdrowotnego zioła przynosi wiele, bardzo cennych właściwości dla naszego organizmu, a jego regularna suplementacja przynosi wymierne korzyści. Nic więc dziwnego, że olejek cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Olejek z oregano jest popularną nazwą lebiodki pospolitej. Zioło było już doceniane przez Greków i Rzymian, kilkaset lat temu. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: “olejek z oregano na co działa, skoro był wykorzystywany już przez pradawnych?”. Przede wszystkim jego główną właściwością jest łagodzenie bólu mięśni i stawów- to właśnie z takiego działania zasłynął w czasach starożytnych. Olejek z lebiodki pospolitej był wykorzystywany również jako remedium na ukąszenia skorpionów oraz pająków, co w dawnych czasach było częstą przypadłością.
Olejek z oregano zawiera w swoim składzie bardzo wiele cennych substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Wyróżnić możemy m.in.:
- Cynk,
- Potas,
- Fosfor,
- Magnez,
- Żelazo,
- Wapń,
- Niacynę (witaminę B3),
- Tiaminę (witaminę B1),
- Witaminę B6,
- Witaminę A,
- Witaminę K,
- Witaminę E
oraz wiele innych. Tak bogaty zasób związków i składników odżywczych sprawia, że olejek z oregano wykazuje wiele właściwości leczniczych, a dziś jest stosowany jako środek na wiele przypadłości i współczesnych chorób.
Olejek z oregano właściwości
W związku z tym, że olejek z oregano zawiera wiele cennych składników, wskazać można jego wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim produkt wykazuje korzystny wpływ na wsparcie układu pokarmowego. Jego regularne zażywanie zwiększa produkcję żółci, soku żółciowego oraz wydzielanie śliny. To sprawia, że polepsza się cały proces trawienia, niwelując nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak zaparcia, wzdęcia czy uczucie przejedzenia. Olejek z oregano dodatkowo wiąże szkodliwe produkty przemiany materii.
Olejek z oregano jest dobrym środkiem także w czasie przeziębienia. Wykazuje działania zwiększające produkcję śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Co więcej, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli, przez co wykazuje zbawienne działanie podczas uporczywego kaszlu. Wzmacnia ogólną odporność organizmu, zwłaszcza w okresie podatnym na przeziębienia. Produkt wykazuje także właściwości bakteriobójcze.
Olejek z tego cennego zioła polecany jest także dla osób, które borykają się z problemami nerek- korzystnie wpływa na ich pracę, wykazuje działanie rozkurczowe na moczowody. Olejek z oregano rozkurczowo działa także na inne organy w naszym organizmie, takie jak macica, mięśnie gładkie jelit czy drogi żółciowe. Produkt wykazuje także właściwości przeciwbiegunkowe.
Mówiąc o oleju z oregano, nie sposób nie wspomnieć także o jego korzystnych właściwościach uspokajających, rozluźniających, przez co jego spożycie pomaga nam pozbyć się nagromadzenia negatywnych emocji, nerwów oraz stresu.
Oprócz właściwości zdrowotnych olejek z oregano działa także korzystnie na stan naszej skóry i cery. Produkt eliminuje wolne rodniki, przez co jego regularne stosowanie znacznie wygładza zmarszczki, wpływając niezwykle korzystnie na ogólną kondycję naszej skóry.
Dlaczego olejek z oregano cieszy się tak dużą popularnością?
Olejek z oregano cieszy się bardzo dużym uznaniem, niosąc ukojenie dla osób, które borykają się z wieloma, różnymi problemami. Z całą pewnością po olejki z lebiodki pospolitej sięgają osoby, które cierpią na problemy gastryczne, w tym m.in.: zapalenie żołądka, problemy z trawieniem, dyspepsje i atonie jelit, wzdęcia oraz gromadzenie się gazów. Co więcej, olejek polecany jest także dla takich dolegliwości jak niedoczynność wątroby i dróg żółciowych czy nieżyt górnych dróg oddechowych, uporczywy kaszel oraz problemy z oddychaniem.
Należy także wskazać, że olejek z lebiodki pospolitej zwalcza wirusy, bakterie oraz grzyby. Wykazuje także działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Olejek z oregano jak stosować?
Olejek z oregano dawkowanie powinno być indywidualnie dopasowane do każdego organizmu oraz jego potrzeb. Warto zaznaczyć, że olejku z oregano nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci. Należy dostosować ilość oleju do swoich potrzeb- zbyt duża dawka może spowodować wystąpienie reakcji alergicznej bądź podrażnień układu pokarmowego. Przed użyciem olejku z oregano należy dokładnie zapoznać się z informacją zamieszczoną ja opakowaniu produktu. Zazwyczaj jednak optymalną dawką olejku z lebiodki pospolitej są 3- 5 kropli, dawkowanych około 2- 3 razy na dobę. Bardzo często zaleca się także rozcieńczanie olejku z oregano w wodzie.
Olejek z oregano możemy stosować także zewnętrznie. Bardzo często olejek z oregano dodawany jest do płukanek, które mają zbawienny wpływ na leczenie stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła- tutaj stężenie jest kwestią wysoce indywidualną. Co więcej, parę kropel prozdrowotnej lebiodki pospolitej możemy dodawać także do aromatycznej kąpieli, która pomoże w złagodzeniu świądu skóry, który może być wywołany przez wiele, różnorodnych czynników. Olejek z oregano, właściwe rozcieńczony, np. w stężeniu 1:3, możemy stosować jako środek leczniczy na trudno gojące się rany skóry. Dodatkowo olejek stosować można także do przemywania ciała osób obłożnie chorych, leżących, w celu uniknięcia pojawienia się niezwykle dokuczliwych i problematycznych odleżyn.