Dolegliwości i choroby

O czym świadczą podkrążone oczy i jak z nimi walczyć?

Podkrążone oczy to wbrew pozorom nie tylko efekt zmęczenia, nadużywania alkoholu, czy braku snu. Problem ten może być bowiem objawem znacznie poważniejszych schorzeń, które wymagają wdrożenia leczenia. Dlatego też w poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są przyczyny podkrążonych oczu oraz jak sobie z nimi radzić. Przeczytaj  artykuł i dowiedz się więcej!

Podkrążone oczy – przyczyny

Zwykle przyczyną podkrążonych oczu, podobnie jak i cieni pod oczami to przemęczenie, brak snu lub nieodpowiedni styl życia. Często również są one oznaką nadużywania alkoholu, choć mogą być również naturalną konsekwencją procesu starzenia się skóry, która wraz z wiekiem staje się coraz cieńsza i podatna na tego typu problemy. To jednak jeszcze nie wszystko. U wielu osób podkrążone oczy pojawiają się jako efekt odwodnienia, palenia papierosów, stresu, spożywania zbyt dużych ilości kofeiny, czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Czasem problem ten może być również konsekwencją przyjmowania niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych, czy objawem reakcji alergicznej na sierść, kurz, czy składniki kosmetyków. W przypadku, gdy pojawiają się one nagle i nie jest to spowodowane żadnym z powyższych czynników, opuchnięte i podkrążone oczy sygnalizują poważne choroby. Dlatego też przypadłości tej pod żadnym pozorem nie należy ignorować.

Oczy podkrążone – objawy poważnych chorób

Jak widać, przyczyn podkrążonych oczu może być naprawdę wiele. Jeśli jednak nie masz problemów z używkami lub stylem życia, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Może się bowiem okazać, że są one objawem poważnej choroby. Worki pod oczami bardzo często pojawiają się w przypadku schorzeń takich jak:

  • Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa – u osób z tą dolegliwością pojawia się obrzęk i  tzw. cienie alergiczne, czyli ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami. To objawy przewlekłego przekrwienia błony śluzowej zatok przynosowych oraz zastoju krwi żylnej, co jest wywołane obrzękiem błony śluzowej zatok.
  • Alergiczne zapalenie spojówek – podobnie jak i we wcześniejszym przypadku, pod oczami chorego pojawia się obrzęk i sińce. Czasem może towarzyszyć im również przekrwienie spojówek.
  • Anemia – czyli niedokrwistość, która może być skutkiem poważnego niedożywienia i braku niezbędnych składników odżywczych. Poza podkrążonymi oczami u chorego pojawiają się również bóle głowy, zaburzenia koncentracji, osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry oraz tachykardia, czyli przyspieszenie akcji serca.
  • Atopowe zapalenie skóry – chorobie tej towarzyszą spuchnięte powieki oraz patologiczne, ciemne kręgi wokół oczu. Dodatkowo na twarzy chorego może pojawiać się także rumień.
  • Odwodnienie lub niedożywienie – sińce pod oczami mogą sugerować niedobór elektrolitów w organizmie, a także żelazawitaminy K;

Inne dolegliwości, które powodują podkrążone oczy:

  • Choroby wątroby, nerek i śledziony – schorzenia układu moczowego wywołują sińce i lekkie obrzęki okolic oczu. Ponadto ich objawami są silne bóle w okolicy lędźwiowej oraz częstomocz. W przypadku niewydolności wątroby lub śledziony poza opuchlizną oczu u chorych odnotowuje się także bóle brzucha i utratę apetytu.
  • Cukrzyca – spuchnięte oczy to bardzo częsty objaw u osób z cukrzycą. Dodatkowo pojawia się u nich osłabienie, wzmożone pragnienie, częstomocz, a nawet i drastyczna utrata wagi.
  • Niedoczynność tarczycy – obrzęki pod oczami oraz przebarwienia skóry w ich okolicach są częstymi objawami chorób tarczycy, a zwłaszcza jej niedoczynności. Jest to związane z zaburzeniem gospodarki hormonalnej oraz przenikaniem złożonych cząsteczek cukru pod skórę twarzy.
  • Pasożyty – poza spuchniętymi oczami u osób z pasożytami pojawiają się także cienie pod oczami, osłabienie, drastyczna utrata wagi i bóle brzucha. Mogą to wywołać np. owsiki.
  • Zapalenie skórno–mięśniowe – objawia się nasilonym obrzękiem oraz rumień w okolicy oczodołów, który przybiera nieco fioletowy odcień.

Dlatego też, jeżeli problem podkrążonych oczu pojawia się nagle i nie znika – warto się udać do lekarza. Zwłaszcza jeśli odnotowało się również inne objawy, które mogłyby wskazywać na jedną z powyższych przypadłości. Ich zignorowanie może bowiem okazać się bardzo przykre w swych skutkach.

Podkrążone oczy u dziecka

Problem podkrążonych oczu dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Mogą być one związane m.in. z poważnymi niedoborami żywieniowymi, bądź występowaniem alergii pokarmowych. Zwłaszcza jeśli poza obrzękiem oczu występują u nich również wymioty, biegunka i bóle brzucha. Z drugiej strony problem ten często może być związany z pojawieniem się zwykłego kataru, czy alergicznego nieżytu nosa. Równie dobrze jednak worki pod oczami u starszych dzieci mogą oznaczać choroby pasożytnicze, w tym m.in. owsiki, glistnicę itd. Z kolei podkrążone oczy u niemowlaka są skutkiem poważnych niedoborów witaminy K bądź żelaza. Objawów tych nie można ignorować – mogą bowiem stać się u dziecka początkiem znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem. 

Worki pod oczami – co robić?

W przypadku, gdy opuchlizna pod oczami nie jest związana z występowaniem poważnych chorób, zwykle jest ona oznaką przemęczenia i braku snu. Zwłaszcza u osób dorosłych, które mało śpią, spożywają nieregularnie posiłki i są wystawione na działanie stresu. W połączeniu z alkoholem i innymi używkami, prawdopodobieństwo występowania opuchlizny w okolicach oczu jest jeszcze większe. Na szczęście jednak zmiany te można cofnąć. Wystarczy jedynie zmienić styl życia na zdrowszy, zadbać o zdrowy sen, odpowiednie nawodnienie i właściwą dietę, której podstawą są warzywa i owoce. Warto również wprowadzić do swojego życia odrobinę ruchu oraz odstawić wszelkie używki. Niezwykle pomocne mogą okazać się również domowe sposoby na worki pod oczami. Mowa m.in. o okładach z plasterków z ogórka, rumianku lub herbaty. Równie skuteczne są okłady z mleka, które stanowią bardzo popularny sposób na podkrążone oczy u mężczyzny. Z pomocą tych produktów naczynia krwionośne w okolicy oczu się zwężą, a opuchlizna zmaleje.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa