Moringa bardzo często jest określana jako cudowne drzewo lub drzewo długiego życia. Charakteryzuje się posiadaniem wielu wartości odżywczych i prozdrowotnych. W rezultacie moringa jest wykorzystywana zarówno w medycynie naturalnej jak i kosmetyce. Skrywane w niej właściwości i możliwości sprawiają, że doskonale znają ją miłośnicy zdrowego trybu życia. Przedstawiamy jakie właściwości posiada, a także, w jakich przypadkach należy szczególnie rozważyć jej przyjmowanie.
Moringa – co to jest?
Moringa określa się jako drzewo chrzanowe, tropikalne. Rośnie głównie w rejonach południowych Himalajów w Indiach, jednak jego właściwości doprowadziły do komercyjnej uprawy w różnych rejonach świata. W konsekwencji drzewo moringa można spotkać w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Środkowej. Moringa potrafi zaadaptować się nawet w trudnych warunkach, w tym również miejscach, które zmagają się z suszą. Moringa cechuje się szybkim wzrostem, jest wiecznie zielona i przede wszystkim łatwa w uprawie. Drzewo dorasta do 10-12 metrów. Posiada jasną korę i bogatą koronę. Korzenie rośliny posiadają charakterystyczny posmak chrzanu, dlatego często jest, określa się je jako drzewo chrzanowe. Medycyna ludowa znalazła zastosowanie dla każdej części rośliny, począwszy od nasion, poprzez korę i korzenia, a kończąc na owocach, liściach czy kwiatach.
Pierwszy raz zaczęliśmy stosowanie tej rośliny w czasach starożytnych. Stanowiła wówczas remedium na wiele dolegliwości. Moringę określa się jako produkt wysokoodżywczy, ponieważ posiada bardzo wiele fitozwiązków.
Moringa – właściwości lecznicze
Posiadane przez moringa właściwości lecznicze oddziałują na cały organizm. Wśród nich należy wymienić szczególnie działanie:
- antyoksydacyjne – chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
- neuroprotekcyjne – korzystnie oddziałuje na pracę układu nerwowego. W rezultacie zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (np. Alzheimer), poprawia się pamięć. Moringę stosuje się jako naturalny środek zapobiegający rozwojowi depresji.
- przeciwnowotworowe – z dużym prawdopodobieństwem, moringa spowalnia proces wzrostu komórek raka piersi, trzustki, jelita grubego ze względu na obecne w składzie rośliny glukozynolany. Moringa posiada zdolność do indukowania apoptozy.
- immunomodolujące – u zwierząt posiadających niedobory odporności dowiedziono, że moringa sprawia, że zachodzi styulacja odpowiedzi immunologicznej poprzez wzrost białych krwinek i liczby neutrofili.
- przeciwzapalne – w przeprowadzonych na zwierzętach badaniach, dostrzeżono, że moringa odpowiada za zmniejszenie ilości cytokin prozapalnych.
- hipoglikemiczne – umożliwia wyregulowanie poziomu glukozy we krwi. Składniki znajdujące się w liściach, z dużym powodzeniem poprawiają homeostazę glukozy, dzięki czemu wykazują działanie przeciwcukrzycowe.
- przeciwdrobnoustrojowe – działanie moringa pozwala na zahamowanie rozwoju zarówno grzybów jak i bakterii.
- kardioprotekcyjne – badania przeprowadzone na zwierzętach sprawiło, że dostrzegalny jest pozytywy wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. Odpowiada za to regulacja poziomu lipidów we krwi, np. spadek poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, a także trójglicerydów.
- hepatoprotekcyjne – podawanie moringa zwierzętom przyspieszyło proces regeneracji uszkodzeń w obrębie wątroby na skutek przyjmowania leków.
- poprawiające wygląd skóry i włosów – zastosowanie oleju moringa polecane jest chcącym zwiększyć nawilżenie skóry, a także utrudnić utratę wody z naskórka. Regularne stosowanie oleju umożliwia uzyskanie wygładzonej i rozświetlonej skóry. Równolegle, olej moringa ma zastosowanie w celu zregenerowania końcówek włosów. Wzmacnia włosy i zmniejsza ich łamliwość.
Moringa – na co może być stosowana?
Warto wskazać moringa na co pomaga, ponieważ posiada szerokie spektrum działania. Moringa umożliwia zapewnienie wsparcia dla funkcjonowania organizmu, a także umożliwia terapię różnych schorzeń. Możemy ją stosować w celu:
- poprawy kondycji skóry ze względu na wysoką zawartość witaminy A i E;
- poprawy funkcjonowania układu pokarmowego, szczególnie jelita grubego;
- wsparcia układu kostnego, ponieważ moringa posiada dużą zawartość wapnia i manganu,
- zwalczenia uczucia zmęczenia,
- ochrony organizmu przed szkodliwymi bakteriami, grzybami,
- redukowaniu stanu zapalnego,
- obniżenia poziomu złego cholesterolu.
Moringa a tarczyca
Przyjmowanie moringi rekomenduje się w celu wyregulowania czynności tarczycy, czyli najistotniejszego narządu wewnątrzwydzielniczego. Wpływ na ten narząd posiada obecność antyoksydantów jak i minerałów. Systematyczne przyjmowanie tarczycy sprawia, że narząd poprawnie pracuje, a także chroni przed ewentualnymi wahaniami nastroju, depresją, nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym. Równolegle umożliwia ochronę przed zaburzeniami metabolizmu.
Moringa na odchudzanie – jak stosować
Moringa polecana jest również dla osób dążących do zredukowania wagi. Znacząco przyspiesza proces utraty wagi ze względu na poprawę tempa przemiany materii. Równolegle zachodzi intensywniejsze spalanie tłuszczu, przy jednoczesnym bardzo niskim ryzyku wystąpienia efektu jo-jo. Moringa pozwala na posiadanie większej kontroli nad apetytem i wyregulowaniem głodu. W konsekwencji dochodzi do znormalizowania ilości spożywanego jedzenia. Ponadto w morindze występuje błonnik, który pozwala zwiększyć uczucie sytości.
Oferowane moringa tabletki posiadają optymalną ilość wyciągu z rośliny. Każdorazowo należy przestrzegać zaleceń producenta, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych skutków ubocznych. Przyjmowanie innych specyfików zawierających moringę, np. oleju, powinno być zawsze zgodne z zaleceniami producenta.
Moringa – przeciwwskazania
Choć moringa posiada mnóstwo korzyści, to nie może być ona stosowana przez kobiety w ciąży, ponieważ zachodzi prawdopodobieństwo wywołania skurczów macicy, które mogą zakończyć się poronieniem. Moringa nie powinna być stosowana przez osoby stale przyjmujące leki ze względu na możliwość wchodzenia w reakcje z substancjami pochodzących z tej rośliny. W tej sytuacji chęć przyjmowania preparatów z moringi powinno być skonsultowane z farmaceutą lub lekarzem prowadzących.