Życie studentów i uczniów nie jest zbyt proste. Spora ilość informacji do zapamiętania, różne zadania, zbliżająca się matura, stres wiążący się z terminami, zaliczeniami, egzaminami, sesją. Praca mózgu powinna odbywać się na wysokich obrotach, niemniej jednak niewystarczająca ilość snu, przemęczenie, czy też inne rozpraszające czynniki sprawiają, iż jego sprawność nie jest taka, jakbyśmy chcieli. Z pomocą przychodzą nam różne suplementy, dzięki którym efektywność nauki może się znacząco poprawić. W poniższym artykule, postaramy się opisać kilka spośród nich.
Adaptogeny Kompleks Swanson Turmeric Ashwagandha, to ziołowy suplement diety, który zawiera w swoim składzie mix adaptogenów mających na celu zmniejszanie stresu, poprawienie samopoczucia, jak i koncentracji. W składzie tego suplementu na wsparcie mózgu, znajduje się: dwutlenek krzemu (substancja przeciwzbrylająca), mąka ryżowa, maltodekstryna, turmeric, żeńszeń amerykański, ashwagandha.
Jak stosować?
Jeśli chodzi o zastosowanie tego suplementu, można spożywać 1 kapsułkę 1-2 razy na dzień. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki. Suplement diety nie może być używany w roli substytutu właściwie zróżnicowanej diety. Istotne będzie także prowadzenie zdrowego stylu życia i zastosowanie zbilansowanego jadłospisu.
Preparat ten zwiększa skupienie, dzięki czemu koncentracja oraz nauka stają się łatwiejsze.
Zwiększa ilość acetycholiny
Hupercyna jest związkiem, który idealnie potrafi przekroczyć barierę krew-mózg, za sprawą czego jego działanie jest niezwykle efektywne. To alkaloid, który pozostaje jednym z lepszych specyfików odpowiadających za poprawę funkcji kognitywnych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż wykazuje on zdolności do zwiększania stężenia acetylcholiny w naszym mózgu. Staje się to możliwe, dzięki ograniczaniu rozpadu acetycholiny, poprzez zahamowanie acetycholinesterazy.
Podnosi zdolności do przyswajania wiadomości
Acetylocholina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w ludzkim organizmie. Związek ten odpowiedzialny jest za przepływanie sygnałów pomiędzy komórkami mózgu, jak i pobudzanie układu nerwowego, dzięki usprawnieniu zapamiętywania i myślenia analitycznego. Jest to niezwykle korzystny plus dla osób, które pragną zwiększyć swoją efektywność w pracy umysłowej czy w nauce.
Działa neuroprotekcyjnie
Hupercyna wykazuje właściwości neuroprotekcyjne. Wymieniona substancja może zoptymalizować pracę naszego mózgu i jego ochronę przed degeneracją, ponieważ posiada przeciwzapalne działanie w nerwowej tkance, jak również redukuje toksyczne oddziaływanie glutaminianu. Okazuje się, iż wymieniony tutaj alkaloid jest także w stanie zwiększać ilość NGF, czyli czynnika odpowiedzialnego za wzrost nerwów. Poza tym, hupercyna A pomaga również w walce z uzależnieniem, gdyż jest to inhibitor receptorów glutaminergicznego układu NMDA.
Teanina Now Foods L-Theanine, jest suplementem diety zawierającym w swoim składzie L-teanine, czyli niebiałkowy aminokwas występujący naturalnie w herbacie. Jednakże suplement ten umożliwia dostarczanie o wiele większej ilości tego bardzo cennego związku, aniżeli popularne napoje.
Wykazuje działanie uspokajające
L-teanina jest aminokwasem, który występuje naturalnie w zielonej herbacie, jak również w wybranych grzybach. Za jego sprawą herbata może uzyskać słodkawy posmak. Teanina wykazuje działanie uspokajające, wspiera procesy myślowe. Poza tym wspomaga pamięć i koncentrację.
Jest pomocna w nauce
L-Teanina zwiększa ilość neuroprzekaźników, między innymi serotoniny oraz dopaminy, wpływając w ten sposób bardzo korzystnie na kognitywne zdolności. Poprawia też zdolności do skupienia uwagi i pamięć. Dzięki czemu poprawie ulega efektywność w nauce, czy też w pracach wymagających od nas kreatywnego sposobu myślenia.
Spowalnia procesy starzenia
Wymieniony aminokwas działa także antyoksydacyjnie, bowiem usuwa wolne rodniki. Poza tym, potrafi zapobiec utlenianiu tak zwanego dobrego cholesterolu, co ma korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne.
Wsparcie Mózgu Fosfatydyloseryna 7Nutrition
Fosfatydyloseryna, jest bez wątpienia jednym z najbardziej skutecznych i przydatnych suplementów diety. Tym bardziej, iż z jej dobroczynnego działania skorzystać mogą nie tylko sportowcy zawodowi czy trenujący amatorsko, ale także osoby żyjące w sporym stresie. Czyli praktycznie każdy z nas.
Fosfatydyloseryna – czym jest i kto może skorzystać z jej dobroczynnych właściwości?
Na wstępie należy zauważyć, iż fosfatydyloseryna jest związkiem, bez którego nie dałoby się przeżyć. W praktyce jest to połączenie kwasu fosfatydowego, seryny, jak i dwóch cząsteczek tłuszczowych kwasów. Zaliczyć ją można do substancji rozpuszczających się w tłuszczach, które będziemy w stanie wytwarzać samodzielnie.
Pomimo tego dostarczenie jej razem z posiłkami oraz suplementacja mogą okazać się być bardziej aniżeli pomocne, w zależności od celu i okoliczności.
Z pewnością nie zdziwi nas fakt, iż najbogatszym źródłem fosfatydyloseryny będą pokarmy zawierające spore ilości tłuszczu. Na liście najlepszych produktów, znajdują się podroby i tłuste ryby (przykładowo makrela).
Teoretycznie można wyróżnić dwa typy surowców, na których opierać się może suplement, a które nierzadko się ze sobą porównuje, jeśli chodzi o działanie, wykorzystanie czy efektywność. Wymienić możemy fosfatydyloserynę sojową oraz wołową.
Fosfatydyloseryna – właściwości i korzyści z jej zastosowania
Najważniejszą właściwością opisywanego suplementu, będzie zdolność do obniżania poziomu kortyzolu, razem z poziomem stresu. Ponadto, może przynosić wymierne korzyści w wypadku długiego zastosowania, prowadząc do złagodzenia skutków psychologicznego stresu. Badania wykazały także skuteczność niewielkich ilości w zakresie podnoszenia tolerancji na sytuacje stresowe dzięki oddziaływaniu na fale Beta-1.
Faktem będzie, iż jej zastosowanie może poprawić zdolności uczenia się, koncentrację czy procesy myślowe. Do pary ze zdolnością zwiększania tolerancji na sytuacje stresowe, staje się bardzo dobrym sprzymierzeńcem nie tylko osób w podeszłym wieku, ale także tych młodych, które pracują w profesjach odznaczających się sporą ekspozycją na czynniki stresogenne, takich jak menedżerowie, studenci czy nauczyciele.
Różeniec górski
Różeniec górski działa korzystnie na nasz układ nerwowy. Potrafi go pobudzić do pracy, a równocześnie ukoi nerwy i wspomoże uspokojenie myśli w sytuacjach sporego napięcia. Właściwości neuroprotekcyjne tej rośliny, chronią nas także przed szybko postępującymi procesami starzenia. Substancje znajdujące się w jej składzie wspierają też kondycję naszego mózgu na skutek polepszenia koncentracji, poprawienia pamięci, jak i bardzo pozytywnego wpływu na poznawcze funkcje, czyli uczenie się, logiczne myślenie, wnioskowanie, analizowanie oraz planowanie. Zastosowanie różeńca może być wskazane w roli profilaktyki schorzeń odpowiedzialnych za degenerację mózgu. Równocześnie ekstrakt może być również używany w roli pomocy w leczeniu demencji i zaburzeń zapamiętywania. Właściwości tej rośliny, mogą także pomóc w zwalczeniu neurodegradacyjnych mózgu takich, jak Alzheimer. Salidrozydy zawarte w różeńcu zapewnią komórkom nerwowym ochronę przed tak zwanym stresem oksydacyjnym i obniżą ryzyko obumierania komórek mózgu.