Pojawiają się niespodziewanie i dosłownie “zwalają z nóg“. Są na tyle powszechną dolegliwością, że doświadczył ich zapewne każdy przynajmniej raz w życiu. Za ich występowanie obwinia się niedobór magnezu. Często nawiedzają sportowców czy też osoby, prowadzące aktywny tryb życia. Chodzi tutaj mianowicie o skurcze mięśni. W dzisiejszym artykule, szczegółowo omówimy temat zarówno samych skurczy, jak i ich przyczyn oraz profilaktyki, a także leczenia.
Skurcze mięśni – co to to takiego?
Skurcze mięśni, nazywane również kurczami to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie objawiające się bólem, które pojawia się nagle i ustępuje samoistnie w krótkim czasie. Skurcz może dotyczyć pojedynczego mięśnia lub obejmować całą grupę. Jest on mimowolny, więc nie możemy nad nim zapanować. Szczególnie niebezpieczny okazuje się wówczas, gdy wykonujemy aktywność fizyczną, a w szczególności pływanie. Bolący i niejako niesprawny mięsień w skrajnych przypadkach, może stać się przyczyną utonięcia.
Jeśli chodzi o skurcze mięśni, mogą pojawiać się one w różnych miejscach. Wśród tych najpowszechniejszych, wyróżniamy między innymi skurcze mięśni brzucha, a także wyjątkowo uporczywe skurcze mięśni nóg, objawiające się przede wszystkim w nocy. Z pewnością każdy doświadczył ich w życiu chociażby raz. Istnieją jednak przypadki, gdy kurcze pojawiają się nagminnie, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie i wykonywanie czynności w ciągu dnia.
Skurcze mięśni – poznaj ich najpowszechniejsze przyczyny i zacznij działać!
Chociaż same w sobie skurcze nie są niebezpieczne, gdyż powodują jedynie ból i dyskomfort, ich długotrwałe i cykliczne powtarzanie się, może być przyczyną poważniejszych schorzeń czy dolegliwości. Aby jednak rozpocząć odpowiednie działanie, trzeba na samym początku poznać przyczyny kurczy.
Niedobór witamin i składników mineralnych
O braku jakiej witaminy świadczą skurcze mięśni? To pytanie nasunęło się na myśl z pewnością każdemu, kto regularnie boryka się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jest to jednak błędne przekonanie, gdyż chodzi tutaj nie o witaminy, lecz minerały. Skurcze mięśni mianowicie, mogą być wynikiem nieprawidłowej diety – ubogiej w tak ważne substancje pokarmowe, jak magnez, potas, sód czy wapń. Jeśli chodzi o pierwszą parę, jej poważne niedobory uniemożliwiają prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych w okolicach mięśni.
Problemy ze strony układu krążenia
Wśród najpowszechniejszych przyczyn skurczy łydek, lekarze zaraz obok nieprawidłowego stylu odżywiania się, wyróżniają problemy z krążeniem. Miażdżyca, a także nadciśnienie czy żylaki mogą prowadzić do zwężenia świateł żył, tętnic oraz naczyń krwionośnych. Zmniejszona średnica z kolei, powoduje utrudniony przepływ krwi. Jako że kończyny dolne są częścią ciała, znajdującą się najdalej od serca, to właśnie one są w powyższych przypadkach nieodpowiednio zaopatrywane w krew.
Siedzący tryb życia oraz aktywność fizyczna
W przypadku skurczy mięśni, zarówno siedzący tryb życia, jak i nadmiar aktywności fizycznej mogą prowadzić do nasilenia ich objawów. W szczególności, gdy ćwiczenia wykonywane są nieodpowiednio, bez wstępnego zdecydowania się na rozgrzewkę, w szczególności, jeśli chodzi o treningi siłowe. Mięśnie da wówczas nadmiernie obciążane, co prowadzi do ich bólów i skurczy.
Z drugiej strony, długotrwałe zajmowanie pozycji siedzącej, na przykład podczas pracy czy nauki, również wpływa z niekorzyścią na naczynia krwionośne. Wywoływany nadmierny ucisk powoduje utratę cennych składników odżywczych. Tętnice, żyły i inne naczynia krwionośne natomiast, nie chcąc doprowadzić do poważniejszych niedoborów, chronią się, właśnie nie poprzez samoistny skurcz.
Przegrzanie oraz odwodnienie organizmu
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jeszcze jednej przyczyny skurczy mięśni. Należą do nich mianowicie przegrzanie, a także odwodnienie organizmu. Skurcze pojawiają się wówczas przede wszystkim w takich partiach ciała, jak mięśnie brzucha, łydki czy też ramiona.
Do nadmiernego przegrzania oraz spadku nawodnienia dochodzi latem, kiedy temperatury sięgają powyżej trzydziestu stopni Celsjusza oraz po wyjściu z sauny czy solarium. Dlatego tak ważne jest dbanie o wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie i ograniczanie przebywania na plaży.
Choroby współistniejące
Na intensywność kurczy mięśniowych wpływać mogą również choroby współistniejące, a także środki farmaceutyczne, które stanowią element leczenia. Możemy zaliczyć do nich przede wszystkim niedoczynność tarczycy, cukrzycę, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, a także chorobę Parkinsona czy dystonię.
Leczenie skurczy mięśniowych – skuteczne działanie kluczem do sukcesu
Jeśli już wiesz, jakie są najpowszechniejsze przyczyny skurczy mięśniowych, pora przejść do najważniejszej kwestii. Jeśli ta niezwykle uporczywa dolegliwość dotyczy Ciebie lub któregoś z Twoich najbliższych, z pewnością chcesz się dowiedzieć, jak przebiega jej leczenie. Należy jednak rozróżnić sporadycznie pojawiające się kurcze, będące częścią życia niemal każdego z nas, a tych, pojawiających się kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu doby.
Leczenie obejmuje w głównej mierze fizjoterapię, a także masaże, rozciąganie, krioterapię, leczenie ciepłem czy elektroterapię. Jeśli chodzi o te trzy ostatnie formy zabiegów, należą one do tych droższych, co więcej są one oferowane jedynie przez kilkanaście polskich szpitali. Dobór optymalnej metody leczenia jest ściśle uzależniony od stopnia zaawansowania choroby, a także jej przyczyn.
Profilaktyka skurczy mięśniowych, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Ostatnią kwestią, jaką zostanie poruszona w tym artykule, będzie profilaktyka omawianego schorzenia. Aby zapobiec nawracającym skurczom mięśni, warto przede wszystkim zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę. W uzupełnieniu niedoborów magnezu pomogą orzechy, kakao, gorzka czekolada, otręby pszenne czy kasze.
Należy postawić także na optymalny poziom codziennej aktywności fizycznej oraz koniecznie pamiętać o intensywnej rozgrzewce. Te działania stanowią istotny element profilaktyki.