Magnez to pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w regulowaniu wielu funkcji organizmu człowieka. Nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia, gdyż wchodzi w skład wielu procesów zachodzących w organizmie (około trzystu). Jego niedobory są powszechne w społeczeństwie, a wszystko przez nadmierne spożycie cukru, kawy, herbaty i napojów gazowanych. Co istotne, niedobory manifestują się wieloma objawami, które często są trudne do zdiagnozowania. To bezsenność, drażliwość, zmiany nastroju i wiele innych.
Niedobór magnezu objawy
Niedobór magnezu w organizmie mogą objawiać na wiele różnych sposobów. Coraz częściej mówi się o tym, że jego braki powodują całą masę chorób i dolegliwości. Nic w tym dziwnego, w końcu magnez bierze udział aż w 300 reakcjach zachodzących w organizmie. Hipomagnezemia, bo tak określa się niedobory magnezu, może objawiać się na wiele sposobów. Wszystko zależy od zaawansowania niedoborów. Niewielkie braki zwykle nie dają niepokojących objawów, jednak kiedy dochodzi do dużego spadku stężenia tego pierwiastka we krwi, mogą wystąpić:
- drżenia mięśni, kończyn i języka;
- skurcze mięśni;
- zaburzenia rytmu serca;
- drżenie powieki;
- zaburzenia czucia i uczucie mrowienia,
- nieprawidłowości w EKG;
- bezsenność;
- obniżenie jakości snu;
- drażliwość;
- zdenerwowanie;
- zaburzenia koncentracji;
- zmniejszona podatność na stres;
- zaburzenia zachowania np. apatia, depresja.
- bóle głowy, zmęczenie, osłabienie, a także nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci.
Jakie są przyczyny niedoborów magnezu?
Spośród przyczyn niedoboru należy wyróżnić:
- dietę ubogą w magnez;
- przewlekłe żywienie pozajelitowe;
- zaburzenia trawienia i wchłaniania;
- stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku;
- alkoholizm;
- antybiotykoterapia,
- antykoncepcja hormonalna,
- hipokaliemia, czyli niedoboru potasu;
- hiperkalcemia, czyli wysoki poziom wapnia w surowicy krwi;
- hiperaldosteronizm pierwotny;
- przyjmowanie leków np. diuretyków;
- wielomocz;
- wymioty i biegunka np. w przebiegu rotawirusów czy norowirusów;
- leczenie cukrzycowej kwasicy ketonowej;
- nadmierny stres;
- zapalenie trzustki;
- przy nadczynności przytarczyc;
- nadmierne spożycie cukru;
- choroby nerek np. zespół Barttera, zespół Gitelmana.
Przyczyną niedoborów magnezu może być również nadmierne spożycie kawy, herbaty, napojów gazowanych i cukru.
Co istotne na niedobory magnezu narażone są szczególnie osoby nadmiernie zestresowane, a także dzieci, studenci i uczniowie, osoby pracujące umysłowo i wykonujące ciężką pracę fizyczną. O kontrolę poziomu magnezu powinny zadbać również kobiety ciężarne i te w okresie menopauzy. Niedobory tego kluczowego pierwiastka zdarzają się także u osób, które stosują diety odchudzające, szczególnie te restrykcyjne.
Jakie są objawy niedoboru magnezu u dzieci?
Magnez to kluczowy pierwiastek nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Są one szczególnie narażone na występowanie niedoborów, zwłaszcza w sytuacji diety ubogiej w magnez. Wśród objawów wyróżnić należy zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. To nadmierna nadpobudliwość, problemy z koncentracją i pamięcią, a także agresja, uczucie lęków, bezsenność lub trudności z zasypianiem i problemy z nauką. W takiej sytuacji, warto sprawdzić jego poziom we krwi, a w sytuacji niedoboru zastosować magnez dla dzieci. Ważne, aby był to magnez lek, który jest przebadany i bezpieczny w stosowaniu.
Właściwości magnezu
Magnez w organizmie człowieka spełnia szereg ważnych zadań. Wchodzi w skład kości tuż obok wapnia i witaminy D. Uznawany jest za jeden z najważniejszych budulców kości i zębów, zapobiega również osteoporozie. Magnez jest również odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko zawału, zapobiega chorobom serca (arytmii, chorobie niedokrwiennej serca), wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego, niweluje ryzyko powstawania skrzepów i chroni przed miażdżycą. Jest niezwykle istotny dla układu nerwowego. Ma działanie odprężające i uspokajające, wspomaga organizm, dzięki czemu lepiej radzi sobie ze stresem. Polecany jest na nadpobudliwość, bezsenność, a także dla osób pracujących umysłowo i uczniów. Magnez świetnie poprawia koncentrację i pamięć, a także ogólną sprawność organizmu. Co istotne, wspiera naturalną odporność organizmu i zapobiega infekcjom. Wchodzi również w skład błon komórkowych i tkanek, dzięki czemu zapobiega wypadaniu włosów, wspiera skórę i paznokcie. Magnez reguluje również pracę tarczycy, a także wspomaga leczenie astmy. Ze względu na swoje działanie rozkurczowe i rozluźniające, łagodzi dolegliwości związane z bólami menstruacyjnymi, a także z napięciem przedmiesiączkowym. Zmniejsza napięcie i ogólne rozdrażnienie. Nie wiele osób wie, że magnez idealnie chroni organizm przed toksycznym działaniem rtęci i ołowiu. Pierwiastki te znajdują się w żywności, a odpowiednia podaż magnezu pozwala na zniwelowanie ich toksyczności. Magnez jest także uczestnikiem przemian metabolicznych, dzięki niemu możliwe jest dostarczenie energii dla lepszej pracy komórek nerwowych i mięśni.
Co istotne, niedoborów magnezu powinny unikać kobiety w ciąży, gdyż może prowadzić to do skurczy mięśni i macicy, a w konsekwencji nawet do poronienia.
Suplementacja magnezu – jaki preparat wybrać?
Leczenie niedoborów magnezu powinno polegać na podawaniu leków z magnezem lub suplementów. Warto również pokusić się o znalezienie przyczyny hipomagnezemii. Koniecznie należy urozmaicić dietę, dodać do niej produkty bogate w magnez, a także prowadzić niestresujący tryb życia. Do kupienia jest wiele suplementów magnezowych lub leków zawierających magnez. W preparatach dostępne są różne związki magnezu to np. chlorek, tlenek, węglan, mleczan, asparginian i cytrynian. Różnią się one między sobą dawką magnezu, przyswajalnością i wchłanianiem w jelitach. Wśród najlepiej przyswajalnych form magnezu należy wyróżnić mleczan i cytrynian. Są to sole rozpuszczalne w wodzie, dlatego świetnie wchłaniają się w jelicie cienkim. Pamiętajmy, aby wybierać preparaty magnez B6, gdyż witamina ta zwiększa wchłanianie pierwiastka i pozwala na jego lepsze przyswajanie. Dodatkowo witamina B6 wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego.
W sytuacji, kiedy dojdzie do poważnych niedoborów, np. tężyczki, konieczne jest podanie magnezu dożylnie.