Mówi się, że dbanie o zdrowie tak właściwie zaczyna się od kontrolowania tego, co na co dzień się spożywa. Jest w tym sporo prawdy, gdyż to zdrowe i nieprzetworzone jedzenie jest w stanie dać siłę do codziennego funkcjonowania, a jednocześnie zapobiegać rozwojowi mnóstwa chorób. Czy jednak przejście na zdrowe odżywianie oznacza też konieczność rezygnacji z wszystkiego tego, co smakuje? Jeśli właśnie nad tym się zastanawiasz, z całą pewnością zainteresuje Cię reguła 80/20.
Czym tak właściwie jest dieta?
W świadomości ludzi utarło się przekonanie, że dieta jest równoznaczna z odchudzaniem. Stwierdzenie “przechodzę na dietę” wciąż utożsamia się przede wszystkim z gubieniem zbędnych kilogramów. A tak naprawdę to zmiana stylu odżywiania na zdrowszy (ale niekoniecznie mniej kaloryczny). Rzeczywistość jest inna, a dieta to sposób, w jaki odżywia się człowiek. Również bazowanie na niezdrowych produktach jest pewnego rodzaju dietą, z tym właśnie, że niezdrową i niekorzystną dla organizmu. Dieta wcale nie musi być czymś szablonowym i możliwym do łatwego zaszufladkowania.
Tutaj warto wyjaśnić, że dieta wcale nie musi kojarzyć się z czymś restrykcyjnym. Cheat day raz w tygodniu? A może słodki deser, gdy masz na to ochotę? Wszystko w tej kwestii zależy od Ciebie. Z tym jednak, że dobrze byłoby wytyczać w diecie cele. Niekoniecznie musi to być odchudzenie. Może chodzić o zdrowie, lepsze samopoczucie czy więcej energii. Określając je, będziesz się chciał trzymać swojej diety. W końcu będziesz miał ku temu motywację.
Dieta nie powinna wreszcie być czymś podejmowanym “na jakiś czas”. Dwutygodniowa, miesięczna, a nawet roczna dieta może dać Ci świetne efekty. Chodzi jednak o to, by zdrowe nawyki utrzymywać, nie czekając na zakończenie diety. Często po niej rzucamy się na słodkie czy słone przekąski. Reguła 80/20, pomoże znaleźć optymalny bilans w diecie i sprawi, że będziesz w stanie trzymać się postanowień.
Na czym polega zasada Pareta w diecie?
W regule 80/20 dieta zakłada wystąpienie w jadłospisie niezdrowych produktów, a nawet tak zwanego cheat meal day. Zasada ta polega na tym, że 80% posiłków, to żywność zdrowa, wartościowa i nisko przetworzona (chodzi przede wszystkim o warzywa, owoce, produkty mleczne, jajka, ale też właściwie wybrane mięso czy ryby). 20% produktów jest z kolei w stanie wpisywać się w definicję tak zwanego “jedzenia niezdrowego”, a więc chipsów, ciasteczek, czekolady, pizzy, alkoholu czy kebaba. Oczywiście proporcje te nie muszą być bardzo dokładnie mierzone, a brane pod uwagę czysto zdroworozsądkowo.
W praktyce 80% spożywanych przez Ciebie posiłków powinno zawierać w sobie produkty, które mają za zadanie dostarczać Ci wartości odżywczych. Pozostałe produkty będą zaspokajały potrzeby Twojej psychiki. W tych 20% warto też zawrzeć wszelkiego rodzaju posiłki jedzone na mieście. Nawet jeśli są one zdrowe, tak naprawdę nie masz kontroli nad tym, co je współtworzy. Możesz zakładać, że ich kaloryczność zwykle przekracza przeciętne zapotrzebowanie.
Oczywiście warto mieć na uwadze, że do diety według zasady Pareta można podchodzić dwojako. Pierwsze podejście zakłada bardzo precyzyjne ustalanie tego, co się je i jakie są proporcje pomiędzy zdrowiem a przyjemnością. Dieta tego typu może być również praktykowana bardzo intuicyjnie, bez kładzenia większego nacisku na jej restrykcyjne przestrzeganie. W takiej sytuacji samodzielnie ustala się, czy je się odpowiednio zdrowo i kiedy szala zaczyna się przechylać (i może to robić) na korzyść mniej korzystnych dla organizmu pokarmów.
Co przyniesie takie właśnie podejście?
Zasada Pareto jest czymś, co aktualnie szybko zyskuje na popularności. Jest w stanie przynieść Twojemu organizmowi całe mnóstwo korzyści. Jest dietą, którą bardzo łatwo wdrożyć w życie. Do jej głównych zalet należy zaliczyć:
- brak narzucania presji i konieczności zdobywania się na wyrzeczenia. Nie musisz odcinać się od tego, co lubisz, a co nie jest zdrowe. Ani na początku, ani też w czasie trwania diety, niezdrowe jedzenie może być jej niewielką częścią.
- Kształtowanie zdrowych nawyków. Dieta podążająca za tą regułą w doskonały sposób kształtuje nawyki tak żywieniowe, jak i zakupowe. Pamiętaj, że jeśli większość produktów, które spożywasz, jest zdrowe, to dokładnie tak będziesz się odżywiać.
- Duża elastyczność. W diecie tej samodzielnie ustalasz, na jakich zasadach pozwalasz sobie na nieco gorsze odżywianie. Możesz codziennie zjadać niewielką porcję czegoś niezdrowego, albo też zdobywać się na cheat meal day raz na tydzień.
- Korzystny wpływ na psychikę. W przeciwieństwie do innych diet ta nie każe Ci wybierać oraz rezygnować z przyjemności. To sprawia, że możesz się nagradzać bez poczucia winy i późniejszych wyrzutów sumienia.
- Świetny wpływ na zdrowie. Dieta, w której aż 80% produktów jest zdrowe, fantastycznie wpływa na Twój organizm. Dostarczając mu właściwych składników, żyjesz zdrowiej, czujesz się lepiej, nie męczą Cię choroby, a Twoje zmysły pracują tak, jak nigdy dotąd.
Podsumowanie
Przechodząc na cheat day czy przytyję? Czy powinienem (lub powinnam) uważać na to, co jem? To pytania, które w czasie swojego życia zadał praktycznie każdy z nas. Odpowiedź na nie jest zaskakująco prosta. Jeśli podejdziesz do odżywiania z rozsądkiem i umiarem, a przede wszystkim zachowasz w nim równowagę, przytycie Ci nie grozi, a Twój organizm będzie zdrowy i gotowy do codziennego funkcjonowania.
Reguła 80/20 jest czymś, co z całą pewnością pozwoli Ci wypracować odpowiedni kompromis, a zatem jeść zdrowo, a przy okazji nie musieć rezygnować z tego, co lubisz, a co niekoniecznie pasuje do idei zdrowego odżywiania. Jej wdrożenie we własne życie z całą przyniesie Ci wiele dobrego – tak w kontekście samopoczucia, jak i zdrowia. Daj więc jej szansę, a szybko zobaczysz, że to podejście tak nagradzające, jak i przynoszące efekty. Co jednak najważniejsze, takie, które można szybko wdrożyć do swojego codziennego życia, a którego nie będzie trzeba porzucać po jakimś czasie.