Coraz częściej borykamy się z problemami ze wzrokiem. Nadmierne oglądanie telewizji, nauka bez odpowiedniego oświetlenia czy zaniedbywanie wzroku podczas pracy przed komputerem bywa codziennością. Nie myślimy o tym, póki nasz wzrok nie zacznie się psuć. Postarajmy się temu zapobiec. Polacy są jedną z większych grup, która decyduje się na noszenie okularów czy soczewek. Można rzec, że przechodząc przez ulicę, co najmniej połowa osób będzie mieć problem ze wzrokiem. Coraz więcej osób (w szczególności osób w podeszłym wieku) boryka się z zaćmą. Ponadto coraz częściej są to też osoby po pięćdziesiątym roku życia (w głównej mierze kobiety). Jak dbać o nasz wzrok? Jakie potrawy wybierać? Co zrobić, żeby nasz wzrok był dobry do późnych lat starości?
Jakie witaminy wskazane są na prawidłowy wzrok? Najlepsze witaminy na wzrok to A, C, E oraz D i witaminy z grupy B. Nie tylko poprawiają wzrok, ale także korzystnie wpływają na budulec naszego oka. Gdzie je znajdziemy? W gąszczu naszych codziennych posiłków warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Hamburger, czy kolejna pizza nie będą dobrą opcją. Musimy urozmaicać naszą dietę w owoce i warzywa. Nie tylko mięso, ale również produkty roślinne wpływają na jakość i poprawę naszego wzroku. Warto zastanowić się nad naszą dietą i wprowadzić bardziej urozmaicone składniki.
Formeds Bicaps Luteina działa jak filtr który niweluje zagrażające promieniowania dla wzroku oraz redukuje wolne rodniki. Niezastąpiona podczas pracy przed ekranem komputera, telefonu czy podczas domowej rozrywki przed telewizorem. Człowiek nie jest w stanie wytworzyć luteiny samodzielnie, warto zatem podawać ją z zewnątrz.
Witaminę A możemy znaleźć w maśle i marchewce z osiedlowego warzywniaka. Czyż to nie jest dobry pomysł? Marchew gotowana na maśle doda nam dużej ilości witaminy A, która zadba o nasz wzrok. Witaminę C znajdziemy nie tylko w cytrusach, ale w naszych polskich kiszonkach, a nawet białej kapuście. Olej słonecznikowy, migdały czy orzechy będą najlepszych źródłem witaminy E. Witamina D za to jest jedną z naturalnych witamin, których nie musimy przyjmować doustnie. Jak to? Otóż wystarczy, że ciepłą wiosną lub upalnym latem spędzimy czas na słońcu, ogrzewając naszą skórę. Tymczasem nasz organizm będzie wchłaniał tę witaminę. Tutaj jednak mamy mały problem… Polska jest położona w strefie umiarkowanej i większość czasu nasz kraj jest pogrążony za chmurami, szczególnie w okresie zimowym. Cóż więc wtedy poradzić w takiej sytuacji? Na rynku możemy spotkać się z coraz większym wyborem witaminy D. Witamina D z potasem, witamina D z wapniem, witamina D z magnezem. Witaminy z grupy B to cała grupa witamin; B1, B3, B5, B6, B9 i B12. Spotkamy je w wielu produktach takich jak: natce pietruszki, razowym pieczywie, brukselce, warzywach kapustnych, pomarańczach, mięsie i jajach. Poza tym można je spotkać również w roślinach strączkowych: grochu czy fasoli. Trzeba też zwrócić uwagę na kwasy tłuszczowe omega-3 – odżywcze kwasy tłuszczowe, które wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. Gdzie je znajdziemy? Przede wszystkim w rybach morskich: łososiu, śledziu czy pstrągu. Do dobrych jakościowo kwasów omega-3 możemy również zaliczyć olej lniany, siemię lniane czy orzechy włoskie i wytłaczany z nich olej. Dzięki takim witaminom dostarczanym do naszego organizmu możemy nie tylko zadbać o wzrok, ale także o nasze samopoczucie, odporność i całą wydolność organizmu.
Now Foods B2 100mg Riboflavin 100caps to suplement zawierający czystą witaminę B-2, nazywaną również ryboflawiną. Witamina B2 na celu ma dbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu wzrokowego oraz niweluje zmęczenie oczu podczas dnia pracy czy szkoły.
Słowem podsumowania
Jak dbać o wzrok? Przede wszystkim najważniejsza jest dieta. Nasze posiłki muszą być zróżnicowane i pełnowartościowe, żeby nasz organizm mógł dostarczyć ważnych składników odżywczych dla naszych oczu. Warto łączyć witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i te rozpuszczalne w wodzie. Warto korzystać z naszych, polskich produktów, które są bogate w witaminy i składniki mineralne. Warto również zwrócić uwagę (w szczególności, gdy pracujemy przy komputerze), na odległość monitora od oczu, odległość od okna czy systematyczne przerwy. Wskazane jest też dbanie o odpowiednie oświetlenie czy dostosowywanie filtru światła niebieskiego. Dobrym sposobem jest również przewietrzenie pokoju przed pracą. Pozbędziemy się pyłków latających wokół, a świeże powietrze korzystnie wpłynie na nasze oczy. Gdy oczy są przesuszone, należy zaopatrzyć się w aptece w specjalne krople nawilżające. Nie wolno także zapominać o kwasach omega-3, których dobrym źródłem są ryby. Opłaci się nam też dodanie do naszej diety orzechów, warzyw i owoców. Zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie, z dobrą temperaturą światła i odpowiednim ustawieniem lamp, by światło nie raziło nas w oczy.