Metyloheksanamina (nazwa skrótowa DMAA) – organiczny związek chemiczny występujący w małych ilościach w środowisku naturalnym głownie w roślinie Pelargonium odorantissimum, z której to jest pozyskiwany w postaci olejku geranaminowym. Substacja ta ma charakter zbliżony do amin alifatycznych, głownym jej działaniem jest wpływ na aktywność neuroprzekaźników. Ma działanie w dwóch obrębach hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny ale także zwiększa jej produkcje, dzięki czemu ma mocne właściwości pobudzające oraz termogeniczne.
DMAA inaczej :
- Methylhexanamine
- Geranamine
- Geranium extract
- Geranium oil
- 2-amino-4-methylhexane
- 4-methyl-2-hexanamine
- dimethylamylamine
- DMAA
- 1,3-dimethylamylamine
- 1,3-DMAA
Wiele nazw tego samego związku chemicznego wynika z zamiennego stosowania przez producentów suplementów.
DMAA jako składnik zrewolucjonizował branże suplementów. Najsłynniejszy najbardziej pożądany przez sportowców należy do listy zakazanych w sporcie. Do dnia dzisiejszego możemy znaleźć go w licznych suplementach sprzedawanych również na rynku polskim. Należy pamiętać jednak, iż nie bez powodu został on zabroniony. W poniższym artykule postaram się Państwu przedstawić pozytywne oraz negatywne cechy tego właśnie składnika suplementów diety znajdujących się w najmocniejszych palaczach tłuszczu jak też przedttreningówkach.
Jak działa DMAA?
Nie wiele jest opracowań na ten temat a jeszcze mniej przeprowadzanych badań odnośnie tego składnika lecz Najprawdopodobniej substancja ta blokuje wychwyt zwrotny najważniejszego neuroprzekaźnika – noradrenaliny w czym przypomina leki z grupy NRI stosowane w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak narkolepsja czy ADHD. Składniki aktywne tych środków blokują działanie specjalnego transportera noradrenaliny doprowadzając o zwiększenia jej zewnątrzkomórkowego stężenia, co doprowadza do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, wyraźnej poprawy koncentracji i czujności, wzrostu poziomu energii, zwiększenia zdolności wysiłkowych oraz – przyspieszenia metabolizmu i nasilonej produkcji ciepła. Dość podobne działanie ma słynna efedryna!
Jednym słowem co należy oczekiwać od tego składnika?
- maksymalnego pobudzenia mega skupienia i koncentracji
- zwiększenie wytrzymałości oraz siły mięśni
- przyspieszenia metabolizmu oraz temperatury ciała
- szybsze i dłużej trwające rozgrzanie organizmu
- lepszą reakcje na wysiłek fizyczny
- hamowanie apetytu
Jakie negatywne skutki może mieć ten składnik?
- obniżenie libido
- hamowanie apetytu
- wzmożona agresja
- bezsenność
- rozdrażnienie
- niepokój oraz wzmożenie stanów lękowych
- mocno podniesione ciśnienie
Mimo iż owy składnik niesie za sobą skutki niepożądane to i tak jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej spotykanych substancji w spalaczach tłuszczu czy także w przed treningówkach, toteż szybko podbił serca osób trenujących. Nie powinna być używana przed ukończeniem 18 roku życia. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w 2009 r. umieściła geranium na liście substancji zabronionych (dopingujących). W Polsce 1,3-dimetyloamylamina jest zabroniona.