Pij wodę! Ile powinno się pić wody dziennie?
Woda jest jednym z czterech podstawowych żywiołów i nie bez powodu kojarzona jest z symboliką życia i oczyszczenia. Ludzka masa ciała składa się w większości z H2O i już to jest skrótową odpowiedzią na pytanie dlaczego warto pić wodę. Niestety wpajane nam przez lata zasady co do tego dlaczego należy pić wodę, są często mylne lub podbudowane błahymi twierdzeniami typu: pij, kiedy chce Ci się pić. Niestety takie podejście nie jest optymalnym rozwiązaniem i może doprowadzić do sytuacji, w której przyjmujemy zbyt małą lub za dużą ilość płynów. Picie za dużo wody również wbrew pozorom może doprowadzić do problemów natury fizjologicznej, jednak o tym w dalszej części artykułu.
Dlaczego należy pić wodę i po co – prawdy i mity
Niezaprzeczalne jest, że przyjmowanie płynów w odpowiedniej postaci i ilości może działać na nasz organizm prozdrowotnie, wręcz nawet musi. Należy jednak podejść do tematu rozsądnie i nie robić tego w rytm zasady: “bo tak mi powiedzieli”. By przyjmować wodę w odpowiedniej ilości, musimy wciąż pod uwagę szereg czynników takich jak:
- płeć i wiek
- masa ciała
- intensywność trybu życia
- problemy zdrowotne
Są to jednocześnie tylko podstawowe kryteria, gdyż w przypadku stosunkowo rzadko spotykanych i poważnych dolegliwości należy przede wszystkim sugerować się zaleceniami lekarza, gdyż w tym wypadku nasz organizm funkcjonuje na innych zasadach niż u osoby zdrowej. Z drugiej strony podporządkowanie się zasadzie: “pij dużo wody” bo pomaga na każdą dolegliwość jest czymś abstrakcyjnym. Wiele razy zapewne słyszeliśmy, że jeśli boli nas głowa, jesteśmy zmęczeni, przeziębieni lub głodni to jest na to jedno rozwiązanie – obfite uzupełnianie płynów.
Jest to niestety bardzo prosty, przyjemny i łatwy do wdrożenia nawyk i przy okazji odpowiedź na pytanie ile powinno się pić wody i po co. Jeśli zależy nam jednak, by nasz organizm funkcjonował w sposób prawidłowy, a przede wszystkim nie chcemy doprowadzić do powikłań ze względu na picie za dużo wody, warto poświęcić chwilę na przyswojenie lepszego obliczania naszego zapotrzebowania na ten płyn.
Czy można wypić za dużo wody – ile trzeba, ile dziennie
Od razu musimy zweryfikować bardzo często popełniany błąd, który najczęściej spowodowany jest niewiedzą dotyczącą tego dlaczego trzeba przyjmować płyny pod postacią wody. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ciało ludzkie w zupełnie inny sposób przyswaja każdy rodzaj naparu. Oczywiście wysokosłodzone napoje powinny od zawsze i na zawsze pójść w odstawkę, gdyż nie tylko nie uzupełniają one zużywających się płynów, a również powodują większe na nie zapotrzebowanie oraz przykre skutki uboczne ze względu na zbyt duża ilość przyjmowania cukrów w nieodpowiedniej formie.
Czarna herbata czy kawa mogą być miłym dodatkiem, jednak jak ze wszystkim także tutaj nie należy przesadzać. Napary zarówno zielone, jak i czarne powodują zakwaszanie organizmu (oczywiście mowa tutaj o przyjmowaniu zbyt dużej dawki tych płynów), a kawa znana jest z doskonałego wypłukiwania magnezu z ciała. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia i funkcjonowania bez pobudzającej nas “małej czarnej”, warto uzupełnić naszą suplementację o np. SPORT DEFINITION Essence Magnez+B6. Nie musimy w tym przypadku rezygnować z jednej czy nawet dwóch kaw dziennie, a to ile powinno się pić wody zostanie zachowane.
Magnez +B6 od Essence kupisz na swiatsupli.pl Kliknij
Kiedy najlepiej przyjmować płyny?
Zanim przejdziemy do głębszej analizy zagadnienia ile powinno się pić wody i dlaczego warto pić wodę, musimy poznać przede wszystkim optymalny sposób jej przyjmowania. Bardzo często popełnianym błędem jest tzw. “picie na umór”, czyli pozyskiwanie zbyt dużej ilości płynów na jeden raz. Tutaj również znajduję się odpowiedź na pytanie, czy można wypić za dużo wody. Jeśli przyjmiemy zbyt dużą ilość płynów w bardzo krótkim czasie możemy odczuć uporczywe uczucie napełnienia, a nawet obrzęku. Taka jednorazowa sytuacja nie jest oczywiście niebezpieczna jednak kiedy się ona powtarza, a w najgorszym wypadku także po każdym jedzeniu, może to przynieść ze sobą skutki uboczne, które odbiją się na naszym zdrowiu.
Nie pij także w trakcie posiłku! Nie tylko utrudnia to proces prawidłowego trawienia, ale także doprowadza to do sytuacji, gdzie spożywany przez nas pokarm “zlepia się” w żołądku, czyli pomimo przyjęcia odpowiedniej ilości jedzenia nadal jesteśmy głodni. Więc nie tylko picie za dużo wody, ale również w nieodpowiednim czasie może być dużym problemem spowodowanym brakiem świadomości co do sposobu i ilości wypijania płynów.
Przyjmuj więc wodę małymi łykami, pamiętając o zasadzie: “pij mniej, a częściej”. Co się tyczy tego, ile trzeba odczekać przed i po jedzeniu z przyjęciem wody jest sprawą dość skomplikowaną i zależną od naszego stanu organizmu. Najczęściej wystarczy 10 minut jednak kiedy posiadamy przewlekłe choroby typu zespół jelita drażliwego czy refluks żołądkowo-przełykowy, czas ten może się wydłużyć nawet do 30 minut (najlepiej uzgodnić to z lekarzem prowadzącym).
Ile dziennie i po co trzeba dostosować ilość płynów do indywidualnych potrzeb
Sam syndrom jakim jest odczuwanie pragnienia i intensywność tego bodźca, łączy się również z poprzednim punktem o tym ile powinno się pić wody na jeden raz. Jeśli przyjmujemy wodę regularnie w małych, odpowiednich dawkach niwelujemy możliwość wystąpienia uczucia pragnienia. Kiedy jednak taka sytuacja zachodzi, należy uzupełnić niezbędne płyny pamiętając o zasadzie, by nie rzucać się na butelkę z wodą i wypić litr na raz, a równomiernie niewielkimi łykami zniwelować doskwierające nam uczucie. Nie warto również pić za dużo wody na siłę, gdyż jest to nie tylko niepotrzebne i niezalecane, ale buduje także zły nawyk i rozregulowuje organizm.
Ile trzeba i dlaczego warto pić wodę stosując się do reguł
Najczęściej podawana i zalecana dawka przyjmowania wody to 1 ml na 1 kcal przyswajanego pokarmu lub 1 litra na 30 kg masy ciała. Oznacza to, że najczęściej powinniśmy zdecydować się na wypicie od 1,5 do 3,5 litrów wody w ciągu jednego dnia. Należy oczywiście wziąć pod uwagę takie czynniki jak zwiększona aktywność fizyczna i poziom jej intensywności. Kiedy temperatura ciała podnosi się, również organizm potrzebuje większej ilości wody. Po co i dlaczego powinno się pić wodę w większej ilości właśnie wtedy? Żeby nie doprowadzić do przegrzania i szybko powrócić do stanu pierwotnego. Dla przykładu, jeśli twoja masa ciała wynosi powiedzmy 75 kg to łatwo obliczyć, że powinieneś przyswajać co najmniej 2,5 litra wody (przy braku dodatkowej aktywności fizycznej w postaci treningów itd.).
Zasad co do tego dlaczego należy pić wodę ciąg dalszy
Nie tylko sama ilość wypijanych płynów jest ważna, ale również momenty, w których decydujemy się by je uzupełnić. Istotną kwestią jest nie tylko ile dziennie i dlaczego trzeba pić wodę, ale również czy robimy to po przebudzeniu. Organizm po kilku godzinach snu (a co za tym idzie braku dostarczania płynów) potrzebuje solidnej dawki H2O. Bardzo często zapominanie o tej ważnej zasadzie powoduje chroniczne zmęczenie już z samego rana. Oczywiście tutaj również wchodzą nawyki co do samego snu i jego jakości, oraz sposobu odżywiania, jednak są to kwestie wymagające omówienia osobno. Szklanka o poranku to absolutne minimum, a często nawet lepiej zaopatrzyć się nawet w 0,5 litra wody.
Wybieraj rozsądnie co pijesz
Już wcześniej zostało wspomniane pokrótce to, jak niektóre płyny mogą wpłynąć negatywnie na prawidłowy proces funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Dlatego najczęściej powinniśmy sięgać po wodę mineralną, niegazowaną pamiętając przy tym, że odpowiedź na pytanie “czy można wypić za dużo wody?” jest twierdząca. Powinniśmy jednak uważać na przegotowaną wodę, której pozytywne aspekty są tak naprawdę mitem. Taki napój jest z zasady hipotoniczny i pozbawiony wielu cennych i potrzebnych minerałów, jak magnez czy potas. Dlatego warto sięgać po sprawdzoną wodę, która została przebadana pod względem przystosowania ilości mikroelementów do potrzeb ludzkiego organizmu, oraz regularnie uzupełniać dietę suplementami w przypadku ich niedoboru.
Pamiętajmy również, że należy pić głównie wodę ale nie gazowaną, gdyż znajduję się w niej dwutlenek węgla, który po uwolnieniu w żołądku doprowadza do procesu jego rozciągania, a to może spowodować pobudzenie zakończeń nerwowych i wynikające z tego powodu częste bóle brzucha. Dodatkowo upośledzone zostaje wtedy odczuwanie pragnienia i głodu. Warto jednak zaznaczyć, że po taki rodzaj płynów możemy sięgnąć kiedy zakończymy ciężką pracę fizyczną, gdyż organizm ludzki szybkiej je wchłania i pomaga w szybkim wytworzeniu moczu, czyli również oczyszczenia ciała.
Wodę trzeba pić i robić to z głową
Co do tego dlaczego należy pić wodę i czy można wypić za dużo wody nie ma wątpliwości. Organizm ludzki składa się przede wszystkim z cząsteczek H2O i musimy o tym zawsze pamiętać. Nasze ciało będzie nam wdzięczne, pomagając jednocześnie osiągnąć pozytywne rezultaty zewnętrze takie jak redukcja cellulitu, nawilżenie i poprawienie wyglądu skóry, jak również samo dotlenienie organizmu to po prostu produktywniejsze i zdrowsze funkcjonowanie.
Kiedy do tego doliczymy częsty lub nawet profesjonalny sport, woda jest niezbędna w celu prawidłowej regeneracji mięśni, dostarczania energii oraz zapobieganiu powstawania bólów mięśni i kontuzji. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany co do tego, że trzeba pić wodę i robić to w odpowiednich ilościach, powinien skontaktować się z zawodowymi sportowcami, nawet tymi lokalnymi i zapytać ich o najczęściej wybierane przez nich płyny. Za każdym razem usłyszy jedną i tę samą odpowiedź – woda.