DietaRanking

Co to jest wanilina? Zastosowanie, otrzymywanie

Wanilina cechuje się wyjątkowym aromatem i smakiem, stąd też w kuchni często stosowania jest jako dodatek do przeróżnych deserów i dań. Warto zaznaczyć, że cukier wanilinowy zalecany jest do wypieków wielu rodzajów ciast, jak sernik, czy ciasta owocowe. Czym charakteryzuje się wanilina, która jest głównym składnikiem produktów o smaku waniliowym? Co więc odróżnia ją od popularnej także wanilii?

sernik

Co to jest wanilina?

Wanilina- co to jest? Na to pytanie nie trudno szukać odpowiedzi. Jeszcze do niedawna dosyć enigmatyczny składnik, który dziś zyskuje coraz większą popularność w kuchni. Wanilina stosowana jest najczęściej w postaci proszku lub cukru. Chociaż nie mają one tak intensywnego zapachu i smaku jak prawdziwa wanilia, niczym nie ustępują naturalnym ekstraktom. 

cukier wanilinowy

Czym różni się wanilina od wanilii?

Wanilina a wanilia różnią się nieco od siebie, co z pewnością wprowadza w błąd wiele osób, które stają przed półkami sklepowymi, zastanawiając się, na czym polega różnica. Cukier wanilinowy to ta naprawdę sztuczny odpowiednim wanilii. Jest to związek organiczny znajdujący się rzeczywiście w laskach wanilii. Biorąc pod uwagę jednak wysokie koszty produkcji wanilii, stanowi on doskonały zamiennik tej przyprawy, którym niczym nie ustępuje smakiem i aromatem prawdziwej, naturalnej przyprawie. Wanilina pozyskiwana jest na najczęściej z ligniny w sposób syntetyczny. Źródłem pozyskiwania waniliny okazuje się także eugenol i kwasy lingosulfonowe. Bardzo często znajduje się więc na półkach sklepowych jako odpowiednim wanilii. Pozbawiony jest jednak cennych właściwości, które ma naturalna przyprawa. Tak naprawdę w 2006 roku nastało wiele kontrowersji związanych z pozyskiwaniem wanilii w sposób chemiczny. Chociaż wanilina faktycznie jest związkiem chemicznym znajdującym się w laskach wanilii, a także przypomina niemal idealnie naturalny odpowiednik, nie może być łączona z nazwą “wanilia”, gdyż jest to wprowadzanie klientów w błąd. Mimo iż cukier wanilinowy pachnie zupełnie jak ten, który pozyskany został z wanilii, pobawiony jest tych właściwości, które ma naturalna roślina. Dodatkowo wanilinę wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do kremów, czy maseczek. Jeżeli weźmiemy pod uwagę roślinę, jaką jest wanilina, pozyskiwanie jej odbywa się w sposób syntetyczny, jak już zostało wspomniane. 

laski wanilii

Metody pozyskiwania waniliny- Metoda ligninowa

Dawniej uważano, że wanilinę pozyskuje się z odchodów bydła. Wiadomość ta wstrząsnęła światem i zmniejszyła zaufanie klientów wobec zakupu tej przyprawy. Warto zaznaczyć, że przemysł biotechnologiczny gna do przodu, dlatego powstają coraz nowsze technologie, które niemniej jednak budzą wiele wątpliwości i kontrowersji. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby wanilinę otrzymywać z krowich odchodów i na taki pomysł wpadli już 11 lat temu japońscy naukowcy. Metoda ta ze względu na kontrowersje nie została jednak powszechnie wykorzystywana. Kraj kwitnącej wiśni miał zwrócić większą uwagę na aspekty ekologiczne. Wanilinę pozyskiwano metodą ligninową w wyniku eliminacji ligniny w trakcie produkcji papieru. Biorąc pod uwagę znaczną ilość zbędnych produktów oraz wysokie koszty utylizacji i ryzyko zanieczyszczenia środowiska, obecnie otrzymywana jest ona ze związku o nazwie gwajakol. Obecnie trwają pracę nad pozyskiwaniem waniliny z bakterii, jednak są to na razie badania pilotażowe. Gwajakol jest z kolei pozyskiwany z goździków, dlatego rozwiązanie to budzi znacznie mniejsze kontrowersje, niż pozyskiwanie waniliny z krowich odchodów. Warto zwrócić jednak na uwagę, iż jest on silnie toksyczny. Najczęściej stosowany w przemyśle stomatologicznym jako środek do płukania i dezynfekcji jamy ustnej. 

Wanilina a wanilia- Zasadnicze różnice

Najważniejszą cechą, która odróżnia wanilinę i wanilię, jest smak. Syntetyczny zamiennik wanilii mimo pięknego, lecz nieco sztucznego aromatu, cechuje się intensywniejszym smakiem niż naturalne owoce tejże rośliny. Wanilina z powodu tego, iż jest tak naprawdę jedynie związkiem chemicznym, wpływa negatywnie na nasz organizm, zwłaszcza wtedy, kiedy spożywana jest w dużych ilościach. Niezwykle cenną informacją jest także to, iż wanilina znajduje się w rejestrze NIH związanym z niebezpiecznymi substancjami, które zawarte są w żywności.

babeczki

Negatywne skutki spożywania waniliny

Spożywana w dużych ilościach może powodować liczne skutki uboczne, zwłaszcza takie, które związane są z chorobami skóry, jak podrażnienia, egzema, kontaktowe zapalenie, czy liczne reakcje alergiczne. Spożywanie waniliny może prowadzić także do repigmentacji skóry. Mowa tutaj o naprawdę dużych ilościach, a nie sporadycznym użytkowaniu w trakcie przyrządzania deseru, czy ciasta. Naturalna wanilia okazuje się więc znacznie zdrowsza. Przed zastosowaniem waniliny warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie dla nas lepsze. Stosowanie jej w niewielkich ilościach nie powinno wpłynąć na naszą gospodarkę organizmu, jednak warto stawiać na naturalne, sprawdzone rozwiązania, jakim na przykład jest wanilia. 

Cukier waniliowy, czy cukier waniliowy- Co wybrać?

Biorąc pod uwagę wszelkie różnice pomiędzy wanilią a waniliną, można wysnuć śmiały wniosek, iż znacznie lepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia okazuje się wanilia. Cukier waniliowy w składzie ma około 27% prawdziwej wanilii, co stanowi go bardziej naturalnym i korzystnym dla funkcjonowania naszego organizmu. Niestety cukier waniliowy jest bardzo rzadko widywany na półkach sklepowych. Najczęściej cukier waniliowy spotkać można jednak w sklepach zajmujących się sprzedażą zdrowej żywności lub takich, które specjalizują się w sprzedaży przypraw. Oczywiście cukier waniliowy zakupić można także w sieci bez wychodzenia z domu. Niestety główną wadą takiego rozwiązania jest cena. Cukier waniliowy jest znacznie droższy w porównaniu z cukrem wanilinowym, czyli swoim sztucznym odpowiednikiem. Koszty produkcji spowodowały wzrost produkcji syntetycznego zamiennika między innymi z tego powodu. Warto zaznaczyć, że wanilia oprócz szafranu i kardamonu jest najdroższą przyprawą świata. Wpływ na ten fakt mają głównie koszty i trudność pozyskiwania oraz uprawy wanilii. Wanilia oprócz mocnego aromatu może także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, gdyż posiada szereg korzystnych właściwości wykazujących działanie lecznicze i zdrowotne. Nalewki z wanilii okazują się doskonałym antidotum na bóle reumatyczne. Wanilia okazuje się także skuteczna jako suplement w trakcie zmęczenia i wyczerpania organizmu. Co ciekawe, wiele badań wskazuje na to, iż działa ona także pobudzająco. W żaden sposób nie prowadzi do uzależnienia, dlatego jej stosowanie jest w pełni bezpieczne. Dodatkowo wanilia działa pobudzająco i stymulująco na pracę mięśnia sercowego. 

Domowy cukier waniliowy

Jeżeli chcemy postawić na naturalność, cukier waniliowy można przygotować w domu. Wystarczy w słoiku umieścić zeskrobane nasionka oraz całą laskę wanilii. (2 szklanki cukru – 1 laska wanilii). Całość wymieszać. Po około dwóch tygodniach będziemy mogli cieszyć się naturalnym, waniliowym dodatkiem do naszych wypieków. 

Zamiennik Cukru VIVIO Ksylitol Brzozowy Fiński 1kg

Duży wybór zamienników słodyczy i cukru znajdziesz tutaj

Promaker Isolate Odżywka Białkowa