SuplementacjaSuplementy dla sportowców

Betaina HCL – na co pomaga i jakie daje efekty?

Worganizmie człowieka każdego dnia zachodzi ogromna ilość procesów. W przypadku problemów ze zbyt niskim stężeniem kwasu solnego w żołądku, warto zdecydować się na betainę. Czym dokładnie jest betaina HCL? Jakich efektów możemy spodziewać się po jej zażyciu? W jaki sposób stosować betainę? Jak ją dawkować? W jakich produktach spożywczych ją znajdziemy? Z jakimi skutkami ubocznymi musimy się liczyć? W jaki sposób wykorzystywana jest HCL betaina w kosmetologii? Czy jest ona w pełni bezpieczna dla naszego organizmu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Betaina HCL- co to jest?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować betainę HCL, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien suplement, który w swoim składzie posiada właśnie ten kwas. Dzięki odpowiedniemu zakwaszeniu żołądka, możliwe jest poprawne trawienie się pokarmu, w konsekwencji przyswajane są wszelkie składniki odżywcze. Nie w sposób zapomnieć o tym, że żołądek pełni nie tylko funkcje trawienne, ale również ochronne.

Dzięki niemu możliwe jest zneutralizowanie bakterii, które odpowiedzialne są za rozwój kandydozy, a także kilku innych chorób. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt niskie zakwaszenie żołądka jesteśmy w stanie rozpoznać na podstawie kilku dolegliwości, takich jak chociażby problemy trawienne, wzdęcia, brak apetytu, zaparcia, gazy, biegunka, zaleganie pokarmu w żołądku.

Z chemicznego punktu widzenia betaina uważana jest za czwartorzędową sól amoniową. W przyrodzie występuje w postaci obojnacznego jonu. Substancja ta została wykryta w XIX wieku w burakach cukrowych. Występuje w naszych nerkach, mózgu, w łożysku, a także w wątrobie.

Na co pomaga betaina?- efekty działania suplementu

Betaina skutecznie wspomaga nasz organizm w zapobieganiu niektórym dolegliwościom i chorobom. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy mamy problem z trawieniem białek. Szukasz skutecznego sposobu, aby we właściwy sposób zakwasić swój żołądek? Wcześniej wspomniany suplement może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oprócz tego, betaina jest w stanie zmniejszyć uczucie ciągłego zmęczenia czy też senności. Warto wspomnieć o zmniejszonym ryzyku związanym z wystąpieniem chorób serca (m.in. zawał).

Nie w sposób zapomnieć o wspomaganiu trawienia i przyswajaniu składników odżywczych. Mówi się o tym, że betaina może skutecznie pomóc w odchudzaniu. Dzięki temu, że regularnie suplementujemy się tym związkiem chemicznym, zmienia się sposób przetwarzania i rozdzielania składników odżywczych. W konsekwencji prowadzi to do skuteczniejszej i szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Warto wspomnieć o możliwości budowy masy mięśniowej.

Na podstawie wielu badań wywnioskowano, że stała suplementacja świetnie wpływa na ten aspekt. HCL betaina wspiera pracę wątroby. Jest w stanie usunąć wszelkie toksyny i chemikalia, co skutecznie chroni nas przed uszkodzeniem przewodu pokarmowego. Dodatkowo uczestniczy w skomplikowanym procesie związanym z trawieniem tłuszczu wątrobowego. Jest to bardzo istotne, bowiem jak wiadomo- wysoki poziom tłuszczu w wątrobie może mieć destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Na tego typu zjawiska w sposób szczególny narażone są osoby otyłe, posiadające cukrzyce typu II, a także te, które regularnie nadużywają alkohol.

Jak stosować betainę?

Działanie betainy jest skuteczne, o ile dostarczymy jej odpowiednią ilość do organizmu. Najmniejsza skuteczna dawka powinna przekraczać 500 mg w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak o tym, że dawki do 2000 mg jesteśmy w stanie bez większych problemów uzyskiwać spożywając pokarm, wówczas suplementacja nie jest konieczna. W praktyce jednak zalecana dawka oscyluje w graniach 2500-6000 mg. Taką ilość należy przyjąć w dwóch różnych porach dnia. Pragniesz zmaksymalizować korzyści z suplementacji betainą? Stosuj ją średnio pół godziny przed najbardziej kalorycznymi posiłkami. Jest to świetny sposób na to, aby usprawnić procesy trawienne.

Dawkowanie betainy- jak określić idealną dawkę?

W praktyce dawkowanie betainy nie jest jednak tak oczywiste jak się wydaje, bowiem każda z osób wymaga spersonalizowanego dawkowania. Ciężko wskazać specjalną formułę, która jest w tym przypadku złotym rozwiązaniem. Aby znaleźć idealną dawkę, najczęściej korzysta się z popularnej metody prób i błędów. Aby zmaksymalizować korzyści z suplementacji, warto postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami. Przede wszystkim posiłki, które spożywamy powinny zawierać minimum 15-20 gramów białka.

Suplementacje rozpocznijmy od jednej tabletki. Po skończonym posiłku obserwujmy reakcje naszego organizmu. Zwróćmy uwagę na wszelkie zmiany związane z uczuciem dyskomfortu. Mogą to być chociażby wzdęcia w okolicach brzucha i żołądka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, możemy zdecydować się na wzięcie 2 tabletek następnego dnia.

Cały cykl powtarzamy tak długo, aż w pewnym momencie zauważymy dyskomfort. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, doskonale będziemy zdawać sobie sprawę z tego, jaka jest dla nas idealna dawka betainy HCL. Jeśli przykładowo nieprzyjemne uczucie odczuwane jest po 6 tabletkach, wówczas powinniśmy zażywać ich 5.

W jakich produktach spożywczych znajdziemy betainę?

Najwięcej betainy znajdziemy w produktach pszennych, do których możemy zaliczyć chociażby otręby (1500 mg/100 g), kiełki (1400 mg/100 g) czy też chleb pszenny (225 mg/100 g). Obawiasz się, że nie jesteś w stanie zaspokoić zapotrzebowania na ten składnik, ze względu na to, że jesteś uczulony na gluten?

Pod żadnym pozorem nie musisz się martwić! Betainę znaleźć możesz także w burakach (330 mg/100 g), owocach goi (1150 mg/100 g) czy w szpinaku (725 mg/100 g). Stosunkowo dużą ilość tego związku chemicznego znajdziemy również w niektórych owocach morza, jak chociażby w krewetkach (250 mg/100 g) czy w małżach (250 mg/100 g).

Pamiętajmy jednak o tym, że są to jedynie oszacowane wartości. W praktyce poziom betainy może się zmienić w zależności od tego, w jaki sposób przetworzymy dany produkt. Zalecana dzienna dawka betainy oscyluje w granicach 1000-2500 mg. Co ciekawe, jest ona wytwarzana samodzielnie przez nasz organizm z choliny.

Ewentualne skutki uboczne związane z zażywaniem betainy

Nie możemy jednak zapominać o tym, że betaina HCL nie jest przeznaczona dla wszystkich. Osoby, które regularnie bądź sporadycznie przyjmują leki na choroby serca, wątroby, kamienice nerkowe, powinny skontaktować się wcześniej ze specjalistą. Dlaczego jest to tak istotne?

Betaina wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, co może prowadzić do nieprzyjemnych komplikacji, których oczywiście powinno się unikać. Warto wspomnieć o tym, że osoby z nadwagą, chorujące na cukrzyce, a także obarczone większym ryzykiem chorób sercowych również powinny udać się do lekarza w celu konsultacji. Osoby w pełni zdrowe nie muszą się martwić, bowiem nie odnotowano poważnych efektów ubocznych w przypadku suplementacji betainą. Zażycie zbyt dużej dawki może wywołać biegunkę, nudności, a także inne, nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.

Czy betaina HCL jest w pełni bezpieczna?

Wiele osób ćwiczących na siłowni lub starających się o zredukowanie tkanki tłuszczowej zastanawia się czy betaina jest w pełni bezpieczna. Otóż bez względu na to, z jakiej przyczyny decydujemy się na suplementacje musimy wiedzieć, że środek ten jest przyjazny i nietoksyczny nawet w większych ilościach. Jedyną wadą w przypadku długotrwałego stosowania jest nieprzyjemny zapach z ust i potu. W praktyce jednak można to zneutralizować, przyjmując dobrze znaną witaminę B2.

Co prawda istnieją wyjątki w postaci skutków ubocznych, jednak są one widoczne tylko w przypadku przedawkowania. Wówczas może dojść do mdłości lub biegunki, jednak nasze zdrowie i życie nie jest w żaden sposób zagrożone. Tak więc betaina nie stwarza żadnego ryzyka. Jest to coraz popularniejszy dodatek do diety, którego zażywanie niesie ze sobą wiele pozytywnych zmian.

Wykorzystanie betainy w kosmetologii

Betaina wykorzystywana jest nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii. Naturalnie występuje ona w ekstrakcie z buraka cukrowego. Może on być dodany do szamponu, emulsji, płynów micelarnych, produktów do higieny intymnej, a także do wielu innych kosmetyków. Za najbardziej optymalne stężenie uznaje się to oscylujące w graniach od 2 % do 10 %. Do wytarzania produktów przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych zaleca się nieco większe stężenie- 10 % do 15 %. Betaina doskonale radzi sobie w przypadku wszelkich podrażnień czy też zaczerwień skóry. Dodatkowo zmniejsza się uczucie lepkości naskórka. Warto również wspomnieć o nawilżającym działaniu, a także o możliwości zwiększenia elastyczności skóry. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że betaina zwiększa objętość włosów, a także zapewnia ich wzmocnienie i nawilżenie.

Najwyższej jakości Betainę dostaniesz na swiatsupli.pl Kliknij

Betaina a sport?

Betaina jest powszechnie używanym suplementem przez zawodowych sportowców, a także przez przeciętne osoby, które są aktywne sportowo. Na podstawie wielu badań wywnioskowano, że w przypadku suplementacji wcześniej wspomnianym związkiem, poprawia się skład ciała, a tkanka tłuszczowa jest znacznie łatwiejsza do zredukowania. Dodatkowo betaina ma ogromny wpływ na wytrzymałość naszych mięśni, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia się jakości wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy wcześniej, HCL betaina bierze udział w ograniczeniu gromadzenia się tłuszczu w wątrobie. Warto wspomnieć o tym, że skutecznie chroni ten organ przed wieloma substancjami, które mogą wyrządzić szkodę naszej wątrobie.

Betaina wspomaga trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Sprawdź. Kliknij.

Ile może kosztować betaina?

Osoby korzystające regularnie z betainy mają dobre opinie na temat tego produktu. Jego cena zależna jest od danego producenta i wielkości. Najtańszy suplement w kapsułkach jesteśmy w stanie uzyskać za około 25 zł. Z reguły jednak koszt tego medykamentu jest nieco wyższy i oscyluje w granicach 30-50 zł za 90 lub 120 tabletek. Występują jednak większe opakowania- ich cena wówczas proporcjonalnie rośnie.

Doskonała jakość betainy oraz dobry stosunek ceny do jej jakości. Kliknij. Sprawdź. Kliknij

Promaker Isolate Odżywka Białkowa