ćwiczenia z piłką
Dolegliwości i chorobyTrening

Anabolizm mięśniowy – co to jest?

Wśród pasjonatów ćwiczeń siłowych, a także tych wpływających na kształtowanie sylwetki ogromnym powodzeniem cieszy się anabolizm mięśniowy. W rzeczywistości anabolizm mięśniowy to proces, który pozwala na zwiększenie objętości przez mięśnie i kości. Procesy anaboliczne są szczególnie pożądane przez bywalców siłowni. Bardzo często, do wzmocnienia uzyskiwanych efektów stosują specjalne suplementy diety. Należy jednak wystrzegać się sterydów anabolicznych, które mogą wywołać bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne. Przedstawiamy schemat związany z przebiegiem anabolizmu metabolicznego, a także w jaki sposób można go dodatkowo przyspieszyć. 

Definicja anabolizmu mięśniowego

Anabolizm mięśniowy jest to cały szereg reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, które przekładają się na powstawanie złożonych związków z wykorzystaniem prostych substratów. Wytworzone związki charakteryzują się posiadaniem zdolności do gromadzenia energii. Anabolizm stanowi jedną z części z metabolizmu, która odzwierciedla się w zachodzeniu wzrostu tkanek wewnętrzkomórkowych. 

Procesy metaboliczne dzielą się na dwa rodzaje: anaboliczne, czyli wzrostowe, a także kataboliczne, które są odpowiedzialne za rozkład i zanik materii organicznej. 

ćwiczenia z piłką

Słowo anabolizm wywodzi się z języka greckiego, które oznacza podwyższać. Dlatego używamy go do opisania tego procesu. Anabolizm jest rodzajem reakcji endoenergetycznej, które pozwala na syntezowanie związków złożonych z prostych i jednocześnie zachodzi konieczność pozyskania energii z zewnętrznych źródeł. Energia dostarczona do organizmu jest w nim kumulowana i przybiera postać wiązań chemicznych. 

Procesy anaboliczne pozwalają na jednoczesny wzrost i rozrost organów, a także tkanek. W konsekwencji, u osób których odbył się proces anaboliczny dostrzegalny jest znaczący przyrost masy ciała, ale również i siły. 

Równolegle przemiany anaboliczne pozwalają na:

  • rozrost szkieletu, 
  • zwiększenie objętości i masy mięśni, 
  • szybszy wzrost włosów i paznokci. 

Dodatkowo proces anaboliczny może skutkować także wytworzeniem podstawowych elementów składowych komórek. W tej grupie substancji znajdują się m.in.:  aminokwasy, cukry (polimery). Przemiany anaboliczne to m.in. synteza kwasów tłuszczowych z wykorzystaniem octanu lub też synteza celulozy przeprowadzona z glukozy. Całość pozwala na wyzwolenie reakcji metabolicznych podczas dostarczenia do organizmu substancji odżywczych w nadmiarze, czyli więcej niż potrzebuje organizm. 

sztanga

Dodatkowo jako hormon anaboliczny można określić:

  • estrogen, 
  • insulinę, 
  • HGH, 
  • testosteron. 

Anabolizm mięśniowy to proces metaboliczny

Osoby, które chcą stworzenia idealnych warunków do przebiegu anabolizmu, powinny być zaznajomione z pojęciem metabolizmu, czyli procesem odpowiedzialnym za przemiany anaboliczne. Metabolizm to procesy, które przebiegają w komórkach i posiadają charakter reakcji chemicznych lub energetycznych, które są ze sobą powiązane. 

Na metabolizm składają się dwa procesy:

  • anaboliczne (pozwalają na wytworzenie energii),
  • kataboliczne (odpowiadające za uwolnienie energii). 

Przebieg tych procesów posiada charakter jednoczesny i wymienny. W fazie wzrostu dochodzi do znaczącej przewagi anabolizmu. Z kolei podczas osiągnięcia dojrzałości metabolizm równoważy procesy anaboliczne i kataboliczne. Naturalnie, u osób dojrzałych dostrzegalne jest przeważenie katabolizmu, jednak zmodyfikowanie stylu życia i diety pozwala na osiągnięcie założonych celów. 

isolate 95

Do budowy mięśni idealnie sprawdza się Pure Whey Isolate 95

Szczególnie niebezpieczne są patologiczne procesy metaboliczne, które są charakterystyczne dla stanów niedożywienia, przewlekłego stresu lub nadmiernego wysiłku fizycznego. W stanie, kiedy katabolizm posiada przewagę nad anabolizmem dochodzi do rozpadu i degeneracji tkanek. 

Działanie anaboliczne powinniśmy kierować w szczególności na jakość jedzenia. Jednoczesne zwiększenie procesów anabolicznych i nadwyżka kaloryczna może skutkować posiadaniem przyrostem tkanki mięśniowej przy nieodpowiedniej diecie. 

Jak przebiega anabolizm mięśni?

Sportowiec powinien wiedzieć jak wygląda działanie anaboliczne. Niezbędny w tym procesie okazuje się hormon anaboliczny, który rzutuje na zarządzanie procesów podczas przełączania komórek w dany tryb. Konieczna jest współpraca z receptorami, które znajdują się na powierzchni błon komórkowych. 

Reakcja anaboliczna to m.in.:

  • chemosynteza, 
  • fotosynteza, 
  • biosynteza organicznych związków azotowych. 

Znacząca jest tu rola energii, która jest zarówno wykorzystywana podczas tych procesów, jest również stosowana podczas wytworzenia nowych związków organicznych. Jednocześnie w nich także przechowywana. 

Działanie anaboliczne w swoich produktach może gromadzić bardzo dużo energii. O wiele więcej niż w przypadku substratów ze względu na charakter przeprowadzonych przemian anabolicznych. Doskonałym przykładem jest powstanie z wykorzystaniem aminokwasów lub cukrów prostych, białek lub węglowodanów. Reakcja anaboliczna jest charakterystyczna dla sportów siłowych i sylwetkowych. 

Weightlifting

Reakcja anaboliczna a kataboliczna – różnice

Przemiana anaboliczna skutkuje przyrostem tkanek, z kolei katabolizm to reakcja chemiczna, która umożliwia rozpad złożonych związków chemicznych na proste cząsteczki. Katabolizm jest przeciwieństwem anabolizmu. Katabolizm to jedna z reakcji egzoenergetycznych, która uwalnia energię. Wykorzystane substraty musza posiadać wyższy poziom energii, a produkty powinny mieć niższy. 

W pierwszej kolejności organizm sięga po glukozę i glikogen. W następnej kolejności rozkładowi ulegają związki złożone (białka, tłuszcze, własne tkanki). Utrzymywanie się tego stanu przez dłuższy czas będzie skutkował spadkiem masy mięśniowej. W dłuższej perspektywie może dojść do wyniszczenia organizmu, tak jak w przypadku anoreksji lub choroby nowotworowej. Stan katabolizmu naturalnie występuje po przebudzeniu lub po treningu. Może być również spowodowany niedoborem glikogenu w mięśniach z uwagi na zbyt dużą ilość spożywanych węglowodanów. 

Katabolizm to reakcja obronna organizmu. Występuje w przypadku zbyt intensywnych ćwiczeń, ponieważ wytrącana jest energia zgromadzona w komórkach. 

Przemiana anaboliczna – jak ją pobudzić?

Anabolizm mięśni może zostać skutecznie pobudzony za pomocą czynników, które pozwalają na ingerencję w wzrost przemian anabolicznych. W tej grupie znajduje się m.in.:

  • kondycja gospodarki hormonalnej, 
  • posiadane predyspozycje genetyczne, 
  • wykonywanie treningów umożliwiających rozrost mięśni, 
  • indywidualna dieta
  • regularne spożywanie posiłków, 
  • odpowiednia suplementacja. 
dieta

Każdy sportowiec rozbudowujący sylwetkę powinien wiedzieć o istnieniu zjawiska okna anabolicznego. Jest to moment, kiedy organizm potrzebuje o wiele więcej białka. Wówczas posiada największe możliwości anaboliczne. Jest to stan charakterystyczny po wykonaniu np. treningu lub po intensywnym wysiłku. Okno anaboliczne rozpoczyna się po zakończeniu treningu. Proces trwa około 2-3 godzin. Istotne jest, aby dostarczyć wtedy właściwą ilość substancji odżywczych. Posiada to przełożenie na syntezę białek mięśniowych, a także glikogenu. 

Na anabolizm mięśni ogromny wpływ posiadają odżywki anaboliczne, są idealne na moment okna anabolicznego. Stosowanie tego rodzaju suplementacji jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ zostały one idealnie dopasowane do potrzeb organizmu. W konsekwencji są one szybko przyswajane bez marnowania czasu na proces trawienia. 

Polecane odżywki anaboliczne to m.in.: odżywka białkowa posiadająca carbo, gainery, aminokwasy, kreatynę. Warto wybierać produkty, które w swoim składzie zawierają również witaminy i minerały. 

5 najskuteczniejszych form kreatyny w 7Nutrition Volumizer

Kluczowe jest, aby ilość spożywanego białka była w pełni dopasowana do posiadanych aktualnych potrzeb organizmu. Najlepszym przelicznikiem jest aktualna masa ciała. 

Sterydy anaboliczne

Wielu sportowców decydowało się na podążanie drogą na skróty. Wówczas sięgano po sterydy anaboliczne, które pozwalały na zwiększenie procesów dzielenia komórkowego. Sterydy anaboliczne to m.in. pochodne testosteronu lub 19-nortestosteronu. 

Wymuszą w organizmie rozrost masy mięśniowej i kości za pomocą pobudzonej syntezy białek lub poprzez wymuszenie zmian w gospodarce wapniowej. Ten efekt dostrzegalny jest w dopingu sportowym. Przekłada się to na: większą syntezę białek, zwiększony apetyt, znaczący przyrost kości, a także dochodzi do wzmożonej produkcji kości. Równolegle przyspieszeniu ulega tempo rozwoju masy, siły i odporności mięśni.

Pomimo licznych pozornych korzyści, należy pamiętać o ich szkodliwym wpływie na zdrowie. Dlatego, że doprowadzają do zmiany profilu gospodarki hormonalnej u kobiet i mężczyzn. Ich stosowanie objawia się w późniejszym okresie rozwojami nowotworów, nadciśnieniem, problemami z krążeniem, zaburzeniem oddychania, a także występują zmiany w strukturze kory mózgowej. Zwiększa się prawdopodobieństwo chorób serca, arytmii, zawałów.  

Promaker Isolate Odżywka Białkowa