Filtruj według

Płeć
Forma
Pojemność
Ilość
więcej... mniej
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Witamina K

Witamina K jest jedną z najbardziej istotnych substancji do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina ta stanowi grupę związków nierozpuszczalnych w wodzie, ale z kolei rozpuszczalnych w tłuszczach. Do grupy tej zaliczane są: witamina K1, K2 i K3. Witamina K1 (filochinon, fitomenadion, fitonation) jest jasnożółtą cieczą, która jest odporna na działanie temperatury. Występuje przeważnie w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego. Witamina K2 (menachinon) produkowana jest przez drobnoustroje. Witamina K3 (menadion) jest pochodzenia syntetycznego i charakteryzuje się większą przyswajalnością, niż naturalna witamina K.

Witamina K pełni bardzo zróżnicowane funkcje w organizmie człowieka. Przede wszystkim witamina ta jest niezbędna do syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi i białka (protrombiny), która zachodzi w wątrobie. Czynniki te są kluczowe, jeśli chodzi o krzepniecie krwi. Gdy dochodzi do niedoboru, któregoś z nich, krew przestaje krzepnąć lub krzepnie bardzo powoli. Poza tym witamina k wspomaga układ sercowo-naczyniowy - zapobiega krwawieniom i pękaniu naczynek krwionośnych oraz zmniejsza nadmierne krwawienie miesiączkowe. Wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Witamina K ogrywa ważną rolę w formowaniu tkanki kostnej i jest istotna w gospodarce wapniowej organizmu. Odgrywa także duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu, a także hamuje rozwój chorób nowotworowych.

Niedobór witaminy K najczęściej widoczny jest u noworodków, natomiast na ogół zdarza się bardzo rzadko. Osoby, które znajdują się w grupach ryzyka lub zaobserwują u siebie, takie objawy, jak. m.in. obfite miesiączki, krwawienie z nosa, krwiomocz, biegunki, długi czas krzepnięcia krwi, i podejrzewają niedobór witaminy K, powinny w jak najszybszym czasie skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie zostanie im zlecona zmiana diety oraz suplementacja witaminy K. Źródła witaminy K stanowią głównie produkty pochodzenia roślinnego, z dużą ilością chlorofilu, takie jak: jarmuż, brokuły, szpinak, brukselka, sałata, szparagi, kapusta, botwinka, awokado, ogórki, groszek, bób, cukinia.