Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Pojemność
Ilość
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
więcej... mniej
Filtruj

AAKG / Arginina / Cytrulina

Super pompa przed treningiem jest Ci potrzebna? Nie lubisz dużego pobudzenia, a może chcesz dodać coś do skomponowanej przez siebie przed treningówki by zmaksymalizować jej działanie? Boostery azotowe to bardzo popularna obecnie forma suplementacji. Dostarczają anty katabolicznych substancji, wspomagają procesy anaboliczne, a co za tym idzie znacząco wpływają na wzrost masy mięśniowej. Boostery azotu zmieniają i intensyfikują także cały trening. Efekty widać bardzo szybko, bo wraz ze zwiększonym przepływem krwi i dotlenieniem uzyskuje się efekt pompy. To zarówno motywuje, jak i faktycznie zwiększa możliwości naszego organizmu. Chcesz Uzyskać lepszy efekt "pompy" czy może mega duża ilość wystających żył to własnie boostery azotu sprawią że  na Twoim treningu będziesz miał gigantyczne mieście. 

Jednym ze sposobów przyspieszenia osiągnięcia założeń treningowych oraz zintensyfikowania wysiłku fizycznego jest stosowanie suplementów nazywanych boosterami pompującymi. Efekt pompy osiąga się w wyniku intensywnego wydzielania tlenku azotu – substancji która rozszerza naczynia krwionośne oraz przyspiesza przepływ krwi, a tym samym również nasila transport substancji odżywczych oraz tlenu, a także odbiór toksycznych związków przemiany materii. NO uczestniczy również w odpowiedzi immunologicznej, gdzie wykazuje szczególną skuteczność w zwalczaniu wolnych rodników oraz bakterii.

W tym dziale z boosterami azotowymi znajdziesz:

Arginine:

Do najbardziej znanej właściwości argininy jest synteza tlenku azotu – substancji rozszerzającej naczynia krwionośne. Tym samym arginina przyczynia się do bardziej efektywnego i szybszego transportu substancji odżywczych i tlenu do pracujących komórek, a także odprowadzenia toksycznych związków przemiany materii, hamujących procesy metaboliczne. Jednak suplementacja argininą to także szereg innych, ciekawych właściwości. Arginina może być również skuteczną bronią w walce z nadciśnieniem tętniczym oraz środkiem wspomagającym funkcjonowanie układu immunologicznego. Regularna suplementacja przyczyni się także do podniesienia stężenia hGH oraz insuliny – najpotężniejszych hormonów anabolicznych.Najczęściej stosowana jest arginina w formie AAKG (arginina + kwas alfaketoglutarowy).
Jakie to ma przełożenie na wysiłek fizyczny? Po pierwsze rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz usprawniony transport tlenu i substancji odżywczych, w tym kreatyny, aminokwasów oraz glukozy do pracujących mięśni. Po drugie sprawniejsze usuwanie związków toksycznych, a więc wydłużenie czasu, kiedy następuje zmęczenie i wyczerpanie mięśniowe. Po wtóre poliaminy powstające z alfaketoglutaranu argininy z kolei będą czynnikami promującymi środowisko anaboliczne, syntezę białek oraz hamowanie katabolizmu.

Norwaline:

To kolejny interesujący aminokwas do modulowania produkcji tlenku azotu. Jest wyjątkową formą waliny, norwalina jest związkiem wprowadzanym do organizmu w naszej codziennej diecie. Dostarczana do organizmu skutecznie dezaktywuje enzym arginazy, który, jak wiadomo jest odpowiedzialny za przemianę argininy do mocznika i ornityny. Zatem teoretycznie pozostawia więcej argininy w wolnej postaci, która może być przekształcona w tlenek azotu i cytruliny przez syntezę tlenku azotu.
Izomerem aktywnym biologicznie stosowanym w suplementach jest L-norwalina.

Gliceryna (glicerol) to alkohol polihydroksylowy, o niesamowicie silnej higroskopijności. Pochodzi on głównie z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Najważniejszą jej cechą dla sportowców jest zdolność zatrzymywania wody.
Gliceryna docierając do naszych mięśni wiąże dodatkowe zasoby płynów, co sprawia że mięsień jest bardziej nabrzmiały i wspiera jego wydolność energetyczną. Mechanizm jest podobny do wiązania wody przezkreatynę. Z wodą do mięśni dociera szereg substancji o działaniu anabolicznym, a także hormonów przenoszonych we krwi. Niewątpliwym aspektem suplementacji gliceryny jest zjawisko pompy mięśniowej wywołane wiązaniem cząsteczek wody w mięśniach.

Cytrulina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy α-aminokwasów, pochodną ornityny. Po raz pierwszy wyizolowano ją jako składnik z arbuza zwyczajnego. Bierze udział w cyklu mocznikowym, w którym powstaje z ornityny + karbamoilofosforanu w mitochondrium, a następnie jest wydzielana do cytozolu i przekształcana do kwasu argininobursztynowego.

Za najaktywniejszą formę cytruliny uważa się jabłczan cytruliny, czyli cytrulina w połączeniu z kwasem jabłkowym. Badania naukowe potwierdziły że to połączenie stymuluje tlenowe wytwarzanie energii.
Zjonizowany kwas jabłkowy ma potencjał ergogenny, zapewniając uzupełnienie potencjału cytruliny o nowe właściwości. Poprawia zdolności wysiłkowe oraz zmniejsza poczucie zmęczenia, a jego suplementacja jest korzystna na każdym poziomie wytrenowania. Wpływa na równowagę kwasowo-zasadową.

Agmatyna to endogenna kationowa grupa aminowa powstająca wskutek dekarboksylowania L-argininy z udziałem dekarboksylazy argininy (ADC). W organizmie ludzkim powstaje między innymi w wątrobie czy mózgu, jako metabolit argininy. Agmatyna bardzo silnie zwiększa poziom tlenku azotu odpowiadającego za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pompa jest niezwykle intensywna i długo się utrzymująca.
Wpływ na centralny układ nerwowy (CUN) nie został jeszcze określony w badaniach, nie mniej jednak funkcje neuroprotekcyjne sugerują że może wykazywać pozytywne działanie na odciążenie CUN. Dzięki temu treningi wspierane tym suplementem wykazują silniejsze bodźce do wzrostu siły oraz rozbudowy mięśni.
W suplementach diety agmatyna jest stosowana jako siarczan agmatyny.