RegeneracjaSuplementacjaSuplementy dla sportowcówZdrowie

Regeneracja stawów – TOP 5 suplementów!

Powszechny problem nie tylko wśród sportowców

Bóle – stawów, mięśni, naciągnięcia i inne urazy, chyba wszyscy to znamy. Drobne urazy nie przydarzają się jedynie zawodowym sportowcom, ale także „zwykłym” śmiertelnikom, a często są wynikiem upływającego czasu i przyziemnego zużywania się części mechanicznych organizmu, niekoniecznie efektem bardzo ciężkich treningów. Zapewne każdy z nas choć raz widział lub słyszał reklamę cudownego suplementu mającego naprawić cały nasz aparat ruchu. I choć bardzo prawdopodobne, że dany środek zawierał skuteczne składniki, niekoniecznie musiał zawierać je w odpowiedniej kompozycji i dawce.

Najlepsze w świetle badań

W tym artykule prześledzimy aż 5 najskuteczniejszych suplementów działających w profilaktyce i regeneracji stawów i tkanek łącznych, oczywiście w oparciu o aktualne badania. Zachęcam do powrotu do tego zestawienia za każdym razem, gdy przydarzy się nam drobny uraz, a nam zależy na szybszym i sprawniejszym powrocie do pełni sprawności.

  1. Glukozamina

Organiczny związek z grupy aminocukrów, syntezowany z glukozy (cukier). To z glukozaminy powstaje chondroityna (o niej poniżej), kwas sjalowy (specjalna substancja o funkcji przekazywania sygnałów między komórkami) czy glikoproteiny (podstawowy składnik krwi)1.

Choć glukozamina jest skuteczna na poziomie biologicznym, w badaniach nie zmniejszała bólu stawów. Wedle najnowszych badań, jest bardzo skuteczna w połączeniu ze wspominaną wcześniej chondroityną. Według metaanalizy z 2013r., połączenie obu tych organicznych składników spowodowało zmniejszenie szczeliny stawowej, to znaczy że zestawieni działało regenerująco2.


Pomaga zmniejszać stany zapalne stawów tutaj dostaniesz glukozaminę

Okazuje się, że pewna forma glukozaminy – siarczan – wykazuje istotną skuteczność stosowana prze okres minimum 6 miesięcy. W badaniu z 2007r. dowiedziono, że siarczan glukozaminy, a także siarczan chondroityny wykazywały średnie lub nawet znaczne powinowactwo odnoszące się zmniejszenia stanów zapalnych stawów i tkanek łącznych3.

Dawki rzędu 1500mg dziennie podzielone na 2-3 dawki wykazują pewną skuteczność, natomiast w wielu badaniach używano dawek rzędu 2000-3000mg w kilku porcjach dziennie, często z nieco większą skutecznością4.

  1. Chondroityna

Jak już nieco wspomniałem, jest to organiczny związek z grupy glikozaminoglikanów (wielocukry) będący składnikiem chrząstek stawowych, a jej funkcja to głównie ograniczenie tarcia pomiędzy strukturami ruchomymi stawów. Choć suplementowanie tego składnika niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych, to niedobór chondroityny może prowadzić do chorób reumatycznych5.

Aby potwierdzić jej skuteczność, można śmiało przytoczyć część badań dotyczących glukozaminy, jako że w wielu przypadkach stosowano oba składniki jednocześnie osiągając przy tym bardzo pozytywne rezultaty w kwestii niwelowania stanów zapalnych6.

Chondroityna wspomaga regenerację stawów sprawdź 

Okazuje się, że stosowanie chondroityny osobno również niesie za sobą szereg dobroczynnych następstw. W badaniach laboratoryjnych forma siarczan była w stanie nie tylko wspomóc regenerację, ale również spowolnić proces degradacji tkanek łącznych7.

W celu suplementacji wspierających zdrowie stawów mówi się o skuteczności dawek siarczanu chondroityny w przedziale 1000-1200mg dziennie, podzielonych na 2-3 porcje8.

  1. Metylosulfonylometan (MSM)

Zyskujący w ostatnim czasie coraz większą (UZASADNIONĄ) popularność Metylosulfonylometan, a więc popularny MSM to organiczny związek siarki i naturalnie występuje w przyrodzie. Produkowany jest przez fitoplankton morski, następnie przedostaje się do atmosfery wraca na ziemię, a dokładniej do gleby wraz z opadami atmosferycznymi. Stąd już czerpany jest przez rośliny i odpowiada za ich ogólną kondycję – warto zaznaczyć, że MSM jest niezbędny do życia i występuje w niemalże wszystkich komórkach żywych.

Jako suplement pozyskiwany jest z ligniny – substancji znajdującej się w miazdze sosnowej. MSM wspiera budowę ścięgien, mięśni i więzadeł z racji swoich właściwości wspierających sekrecję kolagenu i keratyny – składników obecnych także w skórze, włosach, czy paznokciach – może bardzo poprawiać ich stan i zdrowy wygląd.9

MSM wsparcie dla ścięgien, wiązadeł i przy chorobach zwyrodnieniowych. Kliknij

Dysponujemy sporą liczbą badań potwierdzających skuteczność siarki organicznej. Warto przywołać tutaj chociażby analizę z 2011 roku gdzie dwie grupy liczące w sumie 49 kobiet i mężczyzn w wieku od 45 do 90 lat została poddana 12 tygodniowej kuracji. Część z nich przyjmowała dawkę MSM rzędu 3,750mg dziennie podzieloną na 3 porcje w ciągu dnia, druga grupa otrzymywała placebo. Po 3 miesiącach zanotowano znaczą redukcję szczególnie w kwestii odczuwanego i mierzalnego bólu i potwierdziły to późniejsze analizy.10

Aby zniwelować objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i odczuć wyraźne działanie antyoksydacyjne, źródła naukowe mówią o dawce dziennej na poziomie 3000mg dziennie podzielonych na 2-3 porcje11. Z własnej praktyki mogę zalecić dawki rzędu nawet 5-10g dziennie, w moim odczuciu wówczas można zaobserwować znaczną poprawę stanu skóry, włosów czy paznokci.

  1. Kwasy tłuszczowe Omega-3 (olej rybi)

Omega-3, inaczej kwas alfa-linolowy, nazywany potocznie „olejem rybim”, jest moim odczuciu jednym z najważniejszych suplementów, jeśli chodzi o ogólne zdrowie i profilaktykę zachowania doskonałego stanu organizmu na wielu płaszczyznach. Te nienasycone kwasy tłuszczowe, nazywane też niezbędnymi (NNKT) jak sama nazwa wskazuje – są nieocenione nie tylko przy zachowaniu zdrowia, ale to nie jedyne ich pozytywne działanie. Okazuje się bowiem, że kwasy omega-3 bardzo skutecznie przeciwdziałają procesom starzenia się komórek organizmu12, zmniejszają ryzyko wystąpienia pierwotnych i wtórnych zawałów13, a także obniżają poziom trójglicerydów we krwi (cholesterol)14.

Okazuje się, że lista pozytywnych wpływów omega-3 jest znacznie dłuższa, a jednym z nich jest zwalczanie zapalenia stawów – w zaprezentowanym badaniu na grupie 32 młodych osób dotkniętych młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS) zaobserwowano znaczny spadek CRP (marker odpowiedzialny za stany zapalne, w tym stawów) przy stosunkowo niskiej dawce kwasów tłuszczowych (około 1,8g)15.

Wysokiej jakości kwasy tłuszczowe Omega-3 dostępne na swiatsupli.pl kliknij

Innym znanym, dość znaczącym badaniem była analiza z 1998 roku, w której sprawdzono wpływ przyjmowania kwasów omega-3 na terapię z użyciem leku przeciwbólowego – ibuprofenu. Grupę 23 dzieci dotkniętych MIZS podzielono następnie na dwie grupy, w jednej z nich zwiększono spożycie omega-3. Całe badanie kontynuowano przez okres 5 miesięcy. Po zadanym czasie w grupie o zwiększonej podaży tłuszczów stwierdzono znaczny spadek potrzebnej dawki leku, aby osiągnąć ten sam, skuteczny efekt w leczeniu przypadłości. Druga grupa nie odnotowała widocznych pozytywnych zmian16.

Wedle różnych źródeł naukowych już 1000mg kwasów omega-3 wysokiej jakość pozwala odnotować profilaktyczne, prozdrowotne działanie. Istnieją zalecenia wedle których dawka rzędu 6000mg może skutecznie redukować obolałość17. Ja sam zalecam dawki omega-3 na poziomie 3000mg dziennie dbając o to, aby dostarczyć około 1000mg kwasów EPA i 500mg DHA. Takie dawkowanie uważam za skuteczne w dużej mierze z racji ograniczonej dostępności naturalnych źródeł o-3 – chociażby wysokiej jakości ryb.

  1. Kurkuma / kurkumina

Kurkuma, nazywana też ostryżem długim to niezwykle szlachetna roślinna o niesamowitym działaniu. Najbardziej znana jako przyprawa o lekko ostrym smaku i charakterystycznym żółtym kolorze, będąca składnikiem mieszanek takich jak curry lub garam masala – popularnych w kuchniach dalekiego Wschodu18. Kurkuma stosowana jest zarówno w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz prozdrowotnym. Ze względu na swoje bardzo silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, zyskuje rosnącą popularność jako preparat prozdrowotny.

Redukuje ból stawów kliknij

Badanie z 2009 roku przeprowadzone w szpitalu w Bangkoku, Tajlandia, badało skuteczność stosowania ekstraktu z kurkuminy na osobach dotkniętych znacznym zwyrodnieniem stanów kolanowych. 107 pacjentów, podzielono losowo na dwie grupy spośród jedna otrzymywała lek przeciwbólowy – ibuprofen (800mg), natomiast druga 2000mg ekstraktu z kurkuminy. Badanie trwało 5 tygodni, a po jego zakończeniu nie odnotowano znacznych znaczących różnic pomiędzy środkami – obie badane grupy odnotowały niemalże identyczne efekty w postaci redukcji bólu. To bardzo cenna informacji z racji inwazyjności i powikłań jakie niesie za sobą stosowanie silnego leku jakim jest ibuprofen.

Z racji dość kiepskiego wchłaniania kurkuminy, zalecane jest łączenie jej z dodatkowymi substancjami, np. piperyną (ekstrakt z czarnego pieprzu). Mówi się o stosowaniu 20mg piperyny do 500mg kurkuminy, taką kombinację warto stosować 3-4 razy dziennie (razem 1500-2000mg kurkuminy i 60-80mg piperyny)19.

Werdykt

Obok wymienionego TOP 5, istnieje znacznie więcej mniej lub bardziej wartych uwagi składników i suplementów. Na rynku znajdziemy również mnóstwo preparatów kompleksowych o zróżnicowanym składzie, które również świetnie sprawdzą się zarówno jako wsparcie przy urazach, jak i profilaktycznie. Choć glukozamina czy chondroityna powinny być stosowane w dłuższej perspektywie czasu, to zalecałbym pozostawić je dla konkretnych przypadków. Inaczej sprawa ma się w przypadku środków takich jak MSM i kwasy omega-3 – te dwie pozycje warto suplementować cały czas, gdyż ich działanie nie ogranicza się jedynie do ochrony i wsparcie zdrowia stawów, ale także usprawnia wiele innych kwestii i struktur całego organizmu. 

[wptb id=7391]

autor: Rafał Kukisz

1 Robert Kincaid Murray, Daryl K. Granner, Victor W. Rodwell: Biochemia Harpera ilustrowana. Wyd. VI uaktualnione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 224–226. ISBN 978-83-200-4087-6.

2 M. Fransen, M. Agaliotis, L. Nairn, M. Votrubec i inni. Glucosamine and chondroitin for knee osteoarthritis: a double-blind randomised placebo-controlled clinical trial evaluating single and combination regimens. „Ann Rheum Dis”. 74 (5), s. 851-858, 2015. DOI10.1136/annrheumdis-2013-203954PMID24395557.

3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17658908

4 https://examine.com/supplements/glucosamine/

5 Baeurle SA, Kiselev MG, Makarova ES, Nogovitsin EA. Effect of the counterion behavior on the frictional–compressive properties of chondroitin sulfate solutions. „Polymer”. 50 (7), s. 1805–1813, 2009. DOI: 10.1016/j.polymer.2009.01.066 (ang.).

6 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17658908

7 https://www.everydayhealth.com/hs/rheumatoid-arthritis/prevent-joint-damage-with-ra/

8 https://examine.com/supplements/chondroitin/

9 https://wiedza.cc/metylosulfonylometan-organiczny-zwiazek-siarki-schorzenia-stawow-i-inne-dolegliwosci.html

10 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21708034

11https://examine.com/supplements/methylsulfonylmethane/

12 R. Farzaneh-Far, J. Lin, ES. Epel, WS. Harris i inni. Association of marine omega-3 fatty acid levels with telomeric aging in patients with coronary heart disease.. „JAMA”. 303 (3), s. 250-7, Jan 2010. DOI: 10.1001/jama.2009.2008

13 HC. Bucher, P. Hengstler, C. Schindler, G. Meier. N-3 polyunsaturated fatty acids in coronary heart disease: a meta-analysis of randomized controlled trials.. „Am J Med”. 112 (4), s. 298–304, Mar 2002

14 WS. Harris. n-3 fatty acids and serum lipoproteins: human studies.. „Am J Clin Nutr”. 65 (5 Suppl), s. 1645S-1654S, May 1997

15 MG. Alpigiani, G. Ravera, C. Buzzanca, R. Devescovi i inni. [The use of n-3 fatty acids in chronic juvenile arthritis]. „Pediatr Med Chir”. 18 (4). s. 387-90

16 V. Vargová, R. Veselý, M. Sasinka, C. Török. [Will administration of omega-3 unsaturated fatty acids reduce the use of nonsteroidal antirheumatic agents in children with chronic juvenile arthritis?]. „Cas Lek Cesk”. 137 (21), s. 651-3, Nov 1998

17 https://examine.com/supplements/fish-oil/

18 Germplasm Resources Information Network (GRIN)

19 https://examine.com/supplements/curcumin/

Promaker Isolate Odżywka Białkowa