Menu

Co nowego?

Obserwuj nas na:

DMAA – Co to jest? Czy warto je stosować

Metyloheksanamina (nazwa skrótowa DMAA) – organiczny związek chemiczny występujący w małych ilościach w środowisku naturalnym głownie w roślinie Pelargonium odorantissimum, z której to jest pozyskiwany w postaci olejku geranaminowym. Substacja ta ma charakter zbliżony do amin alifatycznych, głownym jej działaniem jest wpływ na aktywność neuroprzekaźników. Ma działanie w dwóch obrębach hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny ale także zwiększa jej produkcje, dzięki czemu ma mocne właściwości pobudzające oraz termogeniczne.

 

DMAA inaczej :

– Methylhexanamine

– Geranamine

– Geranium extract

– Geranium oil

– 2-amino-4-methylhexane

– 4-methyl-2-hexanamine

– dimethylamylamine

– DMAA

– 1,3-dimethylamylamine

– 1,3-DMAA

Wiele nazw tego samego związku chemicznego wynika z zamiennego stosowania przez producentów suplementów.

DMAA jako składnik zrewolucjonizował branże suplementów. Najsłynniejszy najbardziej pożądany przez sportowców należy do listy zakazanych w sporcie. Do dnia  dzisiejszego możemy znaleść go w licznych suplementach sprzedawanych również na rynku polskim. Należy pamiętać jednak, iż nie bez powodu został on zabroniony. W poniższym artykule postaram się Państwu przedstawić pozytywne oraz negatywne cechy tego właśnie składnika suplementów diety znajdujących się w najmocniejszych spalaczach tłuszczu jak też przedttreningówkach.

Jak działa DMAA?
Nie wiele jest opracowań na ten temat a jeszcze mniej przeprowadzanych badań odnośnie tego składnika lecz Najprawdopodobniej substancja ta blokuje wychwyt zwrotny najważniejszego neuroprzekaźnika – noradrenaliny w czym przypomina leki z grupy NRI stosowane w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak narkolepsja czy ADHD. Składniki aktywne tych środków blokują działanie specjalnego transportera noradrenaliny doprowadzając o zwiększenia jej zewnątrzkomórkowego stężenia, co doprowadza do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, wyraźnej poprawy koncentracji i czujności, wzrostu poziomu energii, zwiększenia zdolności wysiłkowych oraz – przyspieszenia metabolizmu i nasilonej produkcji ciepła. Dość podobne działanie ma słynna efedryna!
Jednym słowem co należy oczekiwać od tego składnika?
– maksymalnego pobudzenia mega skupienia i koncentracji
– zwiększenie wytrzymałości oraz siły mięśni
– przyspieszenia metabolizmu oraz temperatury ciała
– szybsze i dłużej trwające rozgrzanie organizmu
– lepszą reakcje na wysiłek fizyczny
– hamowanie apetytu

Jakie negatywne skutki może mieć ten składnik?
– obiżenie libido
– hamowanie apetytu
– wzmożona agresja
– bezsenność
– rozdrażnienie
– niepokój oraz wzmożenie stanów lękowych
– mocno podniesione ciśnienie

Mimo iż owy składnik niesie za sobą skutki nieporzadane to i tak jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej porządach substacji w spalaczach tłuszczu czy także w przed treningówkach, toteż szybko podbił serca osób trenujących.

Top